Fluorescite

Fluorescite

Ampul IV

Alcon

Fluoressein sodyum

Ambalaj: %10/5 mLx1 ampul.

Endikasyon: Fundusve iris vaskülaritesinin diyagnostik fluoressein anjiyografi veanjiyoskopisinde endikedir.

Kontra Endikasyon: Aşırı duyarlık gösterenlerde kontrendikedir.

Uyarılar: Fluoressein solüsyonunun yüksek pH’ı nedeniyleenjeksiyon sırasında ekstravazasyonun ciddi lokal doku hasarınayol açabileceği dikkate alınmalıdır. Olası bir fluoressein enjeksiyonureaksiyonuna karşı IV veya IM kullanılabilecek ‰1’lik epinefrin,antihistaminik, soluble steroid ve IV kullanım için aminofilin veoksijen, daima el altında bulundurulmalıdır.Cilt geçici olarak sarı renkalır. İdrar parlak sarı renk alır. Gebeliğin özellikle ilk aylarındaanjiyografiden sakınılmalıdır.

Yan Etkileri: Bulantı ve baş ağrısı, gastrointestinaldistres, senkop, kusma, hipotansiyon ve hipersensitivitenin diğerbelirtileri meydana gelir. Kalp krizi, basilar arter iskemisi,ciddi şok, konvülziyonlar, enjeksiyon bölgesinde trombofilebitve nadir olarak ölüm olguları rapor edilmiştir. Genel ürtiker ve kaşıntı,bronkospazm ve anafilaksi rapor edilmiştir. Enjeksiyondan sonraacı bir tat oluşabilir

Doz Önerisi: Retina hastalıklarının ve ön segment hastalıklarınınbir bö-lümünde tanı yöntemi olarak kullanılan fundus fluoresseinanjiyografide damar içine enjekte edilenFluorescite, bu tanı yöntemi için gereklideneyimi olan kliniklerde kullanılmalıdır.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.