Fosfokalsiyum

Fosfokalsiyum

granül

Münir Şahin

Kalsiyum glukonat0.6 g, kalsiyum laktat 0.2 g, kalsiyum fosfat 0.2 g, D3vitamini0.01 g/ölçek

Ambalaj: 75 g’lik şişe.

Endikasyon: Büyümeve gelişmenin hızlı olduğu süt çocuğu ve çocukluk çağında kemikleşmeve diş çıkarmanın uygun şekilde gelişmesi için gerekli kalsiyum veD vitamini gereksiniminin karşılanmasında; gebelik ve emzirmedö-nemlerinde artan günlük kalsiyum gereksiniminin karşılanmasında;D vitamini eksikliğine bağlı nutrisyonel raşitizmde, genetik bozukluknedeniyle çocuklarda gö-rülen refrakter raşitizmde, malabsorpsiyonabağlı yetersizliklerde, hipofosfatemi ve renal tübüler bozukluklarlabirlikte gö-rülen osteomalazide, renal ve hepatik metabolizmanınbozulmasıyla oluşan yetersizliklerde ve hipoparatiroidizmdekullanılır.

Kontra Endikasyon: Yüksekdozda 3 aydan fazla kullanılırsa hipervitaminoz söz konusudur. Dvitamini toksisitesi belirtileri gö-rüldüğünde, ileri koronerhastalığı veya yüksek tansiyonu olanlarda, özellikle ileri arteryosklerozluyaşlılarda ve gebeliğin birinci trimesterinde kullanılmamalıdır.

Uyarılar: Yüksek dozda D vitamini verilmesi durumunda kemiklerdeaşırı kalsiyum mobilizasyonuna bağlı olarak hiperkalsemi meydanagelir. Hiperkalsemiye bağlı olarak halsizlik, yorgunluk, kusma vediyare oluşur.Uzun süren hiperkalsemilerde yumuşak dokulardakalsiyum çö-ker.

Yan Etkileri: Baş ağrısı, uyuşukluk, halsizlik,bulantı, kaslarda ve kemiklerde ağrı, iştahsızlık, hipertansiyonbazan da kardiyak aritmi gö-rülebilir.Bu durumda hiperkalsemi toksisitesisöz konusu olacağından ilaç hemen kesilmelidir.

Doz Önerisi: Süt çocuklarında tok karnına günde 1 ölçek, çocuklardaağırlık arttıkça miktar 2 veya 3 ölçeğe çıkarılabilir. Büyüklerdegünde 3 kez 1-2 ölçek kullanılır. Genellikle ağır tablolarda başlangıçtagünde 2 kez 2-3 ölçek ile başlanan tedavi, istenen iyileşme belirtileriortaya çıktıkça giderek azaltılır ve profilaktik doz ile tedaviyedevam edilir. Tok karnına, herhangi bir sıvı (süt, su gibi) ile çö-zündürülerekverilir.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.