Gonaphene

Gonaphene

Tablet

Organon

klomifen sitrat

Ambalaj: 50 mgx10 tablet.

Eşdeğeri: KlomenTablet: 50 mgx10 tablet(Koçak);SeropheneTablet: 50 mgx10 tablet(Serono).

Endikasyon: Eşleri fertilve potent olup, gebe kalmak isteyen kadınlarda ovülasyon yetersizliğiolgularında kullanılır. Ayrıca polikistik over sendromu ve bazıdurumlarda gonadotrofinlere ek olarak ve in vitro fertilizasyonprogramlarında da kullanılır.

Kontra Endikasyon: Gebelikvarlığı veya kuşkusu, kontrol edil-memiş tiroid ya da adrenal disfonksiyonu,pitüiter rahatsızlığı veya özgeçmişte karaciğer disfonksiyonu,nedeni bilinmeyen anormal uterus kanaması, over kistleri veya kistlerinbüyümesi (polikistik over sendromu hariç) ve endometriyal karsinomadurumlarında kontrendikedir.

Uyarılar: Karaciğer fonksiyonu ve endojen estrojen fizyolojikaktivitesi (vajinal smear, endometriyal biyopsi, serum veya ürinerestrojen tayini veya progesterona yanıt olarak kanamayla saptanacağıüzere) normal olan hastalarda uygulanabilir. Özellikle yüksek dozlarkullanıldığında hastalar çoğul gebelik olasılığına karşı uyarılmalıdır.

Yan Etkileri: Yaygınolarak vazomotor sıcak basmaları, abdominal rahatsızlık, anormaluterus kanaması, over büyümesi, memelerde duyarlık, bulantı, kusma,uykusuzluk, baş ağrısı vb. çeşitli semptomlar ve görme bozukluğugö-rülebilir.

İlaç Etkileşimleri: Bildirilen bir etkileşimi yoktur.

Doz Önerisi: Günlük doz 50 mg’dir. Tedaviye normalde menstrüelsiklusun 5. günü, amenoreli kadınlardaysa herhangi bir gün başlanıp5 gün süreyle verilir. İlk tedavi siklusunda ovülasyon olmuş, ancakgebelik gö-rülmemişse tedaviye aynı dozla 2-3 siklus daha devamedilir. Ancak ovülasyon gö-rülmemişse, bir sonraki siklusta doz ikikatına (2x50 mg/gün) çıkartılır ve bu tedavi 3-4 siklus sürdürüldüğühalde yanıt alınamazsa, tedavi kesilir.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.