Helpa

Helpa

Tablet

Adeka

Metenamin anhidrometilensitrat

Ambalaj: 450 mgx30 tablet.

Endikasyon: İdrar yollarıenfeksiyonlarının önlenmesinde ve tedavisinde endikedir.

Kontra Endikasyon: Böbrek vekaraciğer yetmezliğinde, ciddi dehidratasyon ve asidozda ve guthastalığında kontrendikedir. Emziren annelerde ve mutlak endikasyongerekmedikçe gebelikte kullanılmamalıdır.

Uyarılar: Anjina pektoriste, kalp rahatsızlığında,glokomlu ve parkinsonlu hastalarda ancak hekim ö-nerisiyle ve çokdikkatle kullanılmalıdır.

Yan Etkileri: Bulantı,mide bozukluğu, hematüri, ağrılı idrar yapma ve deride kızartılargörülebilir.

İlaç Etkileşimleri: Karbonikanhidraz inhibitörleri idrarı alkalileştirdiklerinden bu türmaddeler (örneğin asetazolamin içeren ilaçlar) metenamin üzerindeetki yaparlar.Sülfonamidlerle tedavi gö-ren hastalara metenaminverilmemelidir. Diüretikler (örneğin tiyazit grubu) idrarı alkalileştirebileceğindenmetenamin üzerinde etki yapabilirler. İdrarı alkalileştireceksodyum bikarbonat ve sodyum sitrat içerikli içeceklerin de bu ilacınetkinliğini düşürebileceği unutulmamalıdır.

Doz Önerisi: erişkinlere günde 3 kez 1 Tablet verilir. Çocuklariçin yaş ve vücut ağırlığına gö-re uygulanacak günlük dozlar aşağıdagösterilmiştir. 2-3 yaş: (6-15 kg) ½ Tablet. 3-4 yaş: (14-16 kg) ½Tablet, 4-5 yaş: (16-18 kg) 1 Tablet, 6-7 yaş: (19-20 kg) 1 Tablet, 7-10yaş: (23-30 kg) 1½ ile 2 Tablet, 10-15 yaş: (30-50 kg) 2 Tablet. Tabletleryemeklerden sonra bir miktar su ile alınır.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.