Hippurin

Hippurin

Film Tablet

Yeni İlaç

Metenamin hippurat

Ambalaj: 1 gx28 ve 56 Tablet.

Endikasyon: Özellikleuzun süreli tedavi gerektiren pyelonefrit, sistit, pyelit ve diğerkronik üriner sistem enfeksiyonları ile beraber oluşan bakteriüridetedavi edici ve koruyucu olarak kullanılır. Ayrıca akut üriner sistemenfeksiyonlarında, enfeksiyon uygun antimikrobiyal ilaçlarlakontrol altına alındıktan sonra önleyici olarak uygulanır.Akut üriner sistem enfeksiyonlarındatek başına kullanılmaz. Sistit ve kanlı idrarın bulunduğu durumlarda(prostat, nö-rojenik bladder) uzun süreli tedavi için uygundur. Sağladığıbakterisit ortam sayesinde yatalak hastalardaki sonda değişmesüresini de uzatmaktadır.

Kontra Endikasyon: Böbrek ve karaciğer yetmezliğinde,ciddi dehidratasyonda kontrendikedir. İdrardaki ürat kristallerinedeniyle gut hastalarında da kontrendikedir.

Uyarılar: Yüksek dozları (3-4 hafta boyuncagünde 8 g) idrar kesesi tahrişi, ağrılı ve sık idrara çıkma, albüminürive kanama yapabilir. İdrarı alkali yapıcı ilaç ve yiyecekler yasaklanmalı,askorbik asit gibi asitlendirmeye yardımcı ilaçlar verilmelidir.Gebeliğin ilk aylarında güvenirliği saptanmamıştır.

Yan Etkileri: Tedavi edilen hastaların%3.5’tan azında bulantı, mide rahatsızlığı, dizüri, deride kızarıklıklargibi reaksiyonlar saptanmıştır.

İlaç Etkileşimleri: Tiyazit diüretikler, karbonikanhidraz inhibitörleri, kristalüriye neden olacağı için sülfonamidler,idrar pH’sını yükselttiği için sodyum bikarbonat ve asetazolamidile birlikte verilmemelidir.

Doz Önerisi: Yetişkinler ve 12 yaşından büyük çocuklara sabahve akşam birer Tablet, 6-12 yaş arası çocuklara sabah ve akşam yarımveya 1 Tablet verilir. Tabletler yemeklerden sonra alınmalıdır.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.