Hyalgan

Hyalgan

Enjektabl

Bilim

Sodyum hyaluronat

Ambalaj: 20 mg/2 mLx1 adet önceden doldurulmuş enjektör.

Endikasyon: Diz osteoartritinde eklemdisfonksiyonu ve ağrısında rahatlama sağlanması için kullanılmaktadır.

Kontra Endikasyon: Ürünün içeriğindeki maddelere veyatavuk proteinlerine karşı bilinen aşırı duyarlığı olanlara uygulanmamalıdır.Enjeksiyon yapılacak bölgede enfeksiyon veya deri hastalığı olanlardauygulanması kontrendikedir. Ağır karaciğer yetmezliği olan hastalardakullanılmamalıdır.

Uyarılar: Ürünün içeriğindeki maddelere, tavukproteinlerine, tüye, yumurta ürünlerine alerji sorgulanmalıdır. Anafilaktoid vealerjik reaksiyonlar görülebilir. İntraartiküler uygulama sırasındaekstraartiküler veya intravasküler uygulamadan kaçınılmalıdır.

Yan Etkileri: Enjeksiyonyerinde ağrı, kızarıklık, ısı artışı, şişlik sporadik olarak gelişebilir. Çoknadiren, ateş, titreme, ödem, cilt reaksiyonları, solunum sıkıntısı, taşikardi,hipotansiyon gibi lokal ve genel aşırı duyarlık reaksiyonları ve bir olguda daanafilaktik şok bildirilmiştir.

İlaç Etkileşimleri: Diğer eklemiçi enjeksiyonlar ile birlikte uygulanmamalıdır. Kuaterner amonyum tuzu içerendezenfektanlar, hiyaluronik asidi presipite edeceğinden eşzamanlıkullanılmamalıdır. Bazı lokal anesteziklerin (etidokain, bupivakain, prilokain,lidokain) etkisini uzatabilir.

Doz Önerisi: Bir kullanıma hazır enjektör hasta ekleme haftada birkez olmak üzere toplam 5 hafta süreyle standart teknik uygulanarak enjekteedilmelidir. Eğer gerek duyulursa, birer hafta arayla daha fazla sayıda enjeksiyonuygulanabilir. Aynı anda birden fazla ekleme uygulanabilir. Klinik çalışmalar6-9 ay arayla tedavinin tekrarlanmasının yararlı olduğunu göstermektedir.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.