İmovane

İmovane

Tablet

Eczacıbaşı

Zopiklon

Ambalaj: 7.5 mgx20 tablet.

Endikasyon: Anksiyete ve uykusuzluk durumlarındakullanılır. Uykunun süresini uzatır, niteliğini düzeltir, geceleriuyanma ya da erken uyanma sıklığını azaltır.

Kontra Endikasyon: Dekompansesolunum yetmezliği olanlarda ve aşırı duyarlı kişilerde kontrendikedir.15 yaşından küçüklerde kullanılması sakıncalıdır.

Uyarılar: Yoksunluk sendromu yüksek dozlardave tedavinin ani kesilmesiyle ortaya çıkabilir. İlaçla birliktealkol alımından kesinlikle kaçınılmalıdır. Ağır karaciğer yetmezliğindedozun azaltılması gerekir. Gebelerde ve emziren annelerde kullanılmamasıönerilir. Makine ve araç kullananlarda gün boyunca gö-rülebilecekyarı uyuklama hali göz önünde bulundurulmalıdır.

-

Yan Etkileri: Rezidüeluyku hali, ağızda acı tat ve kuruluk, kaslarda tonus azalması ve anterogradamnezi gö-rülebilir. Bazı hastalarda, kolay sinirlenme, saldırganlık,subeksitasyon ve sıkıntılı rüyalar gibi paradoksal reaksiyonlargö-rülebilir. Kolay sinirlenme, anksiyete, miyalji, ellerde titreme,uykusuzluğun tekrarlanması, kabuslar, bulantı ve kusma gibi hafifbelirtiler ve çok nadir olarak izole konvülziyonlar, konfüzyonuneşlik ettiği miyoklonik état de mal gibi ciddi belirtiler eşlik edebilir.

İlaç Etkileşimleri: Nö-romusküler depresanlar (kürarizanilaçlar, miyorelaksanlar), SSS depresanları (özellikle nö-roleptikilaçlar) zopiklonla birlikte kullanıldıklarında sedasyon artabilir.Anksiyolitik ya da hipnotik endikasyonunda, birlikte benzodiyazepinsınıfı ilaçlar kullanıldığında, ilacın kesilmesine bağlı yoksunluksendromu olasılığı artar.

Doz Önerisi: Günlük doz erişkinlerde yatarken 1, bazı yaşlıhastalarda ½ Tablet, gerektiğinde 1 tablete yükseltilebilir.Karaciğer yetmezliğinde ½ Tabletönerilir.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.