İmportal

İmportal

Oral Solüsyon

Novartis CH

Laktitol 66.67 g/100mL

Ambalaj: 200 mL’lik şişe.

İmportal

Toz

Laktitol

Ambalaj: 10 gx20 poşet.

Endikasyon: Konstipasyon,epizodik veya kronik hepatik ensefalopatilerde endikedir.

Kontra Endikasyon: Etkilerini kolonda gösterdiğinden, bağırsak geçişininnormal olmadığı bütün durumlarda, örneğin bağırsak tıkanıklıklarında kontrendikedir.Bütün laksatifler gibi laktitol da, sindirim kanalında organik lezyonvarlığını gösteren ya da böyle bir kuşku uyandıran hastalarda ve açıklanamayankarın ağrısı ya da rektal kanaması olanlarda kullanılmamalıdır. Dışkısıkışması, laktitol öncesi başka yöntemler kullanılarak giderilmelidir.Laktitol, galaktozemidekontrendikedir.

Uyarılar: Laksatiflerin uzun süre, aralıksızolarak kullanımından kaçınılmalıdır. Bulantı yakınması olan hastalaraLaktitolu yemeklerle birlikte almaları önerilmelidir. Laktitolun ileostomiliveya kolostomili hastalarda kullanılması önerilmez. Gebeliğin ilk üç ayıiçinde, yalnızca kesin gerekli olduğu takdirde kullanılması önerilir.

Yan Etkileri: Tedavinin başlangıcında, bağırsaktagaz birikimi ve şişkinlik, ağrı, kramplar veya dolgunluk hissi gibi abdominalrahatsızlıklara meydana gelebilir. Bazan bulantı, gaz gurultusu veya analkaşıntı, ender olarak da kusma bildirilmiştir.

İlaç Etkileşimleri: Antasitler laktitolun dışkıyı asitleştiricietkisini nötralize edeceklerinden, birlikte alınmamalıdır. Ancak, kabızlıkolgularında antasitler laktitolun laksatif etkisini değiştirmez. Bütünlaksatifler gibi laktitol da, diğer ilaçların (tiyazit grubu diüretikler,kortikosteroidler, karbenoksolon, amfoterisin B) neden olduğu potasyumkaybını artırabilir.

Doz Önerisi: İmportal Oral Solüsyon: Terapötik yanıtın hastadan hastaya değişik olabilmesinedeniyle, günde 1 kez defekasyon sağlayacak şekilde ayarlanması gerekir.Yetişkinlerde başlangıç dozu 30 mL’dir. Bu doz, sabah kahvaltısında ya daakşam yemeğinde olmak üzere bir kerede alınır. Birkaç gün sonra günde 15 mL’likdoz, birçok hastada yeterli olabilir. Çocuklarda ortalama başlangıç dozu günde0.375 mL/kg’dir. 1-6 yaş arası çocuklarda 2.5-7.5 mL; 6-12 yaş arası çocuklarda7.5-15 mL; 12 yaşından büyüklerde 15-30 mL. Sabah ve akşam, yemekte, tercihenbesinlerle veya sıvılarla karıştırılmış şekilde, günde tek doz olarakkullanılmalıdır. Her kullanımın ardından 200 mL’lik 1 veya 2 bardak sıvı içilmesiönerilir.

İmportal Toz: Günlük konstipasyon dozu erişkinlerde1x20 g ve çocuklarda 0.25 g/kg’dir. Hepatik ensefalopatide günlükdoz 500-700 mg/kg’dir. Bu miktar 3 eşit kısımda uygulanır.Yemeklerle birlikte alınır.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.