Kefsid

Kefsid

Kefsid nedir ne için kullanılır, Kefsid nasıl kullanılır, Kefsid ilacının yan etkileri ve kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Kapsül

Sefaklor

Ambalaj:

 500 mgx12 kapsül.

Endikasyon:

 Duyarlı Bakterilerden kaynaklanan otitis media, pnömoni dahil alt solunum yolu enfeksiyonları,farenjit ve tonsillit dahil üst solunum yolu enfeksiyonları, piyelonefrit ve sistit dahil idrar yolu enfeksiyonları, cilt ve yumuşak doku enfeksiyonlarının tedavisinde endikedir.

Kontrendikasyon:

 Sefalosporin Türevi antibiyotiklere karşı aşırı duyarlılığı olduğu bilinenler kontrendikedir.

Uyarılar:

 Sefaklor tedavisine başlamadan önce hastada sefaklor, sefalosporin, penisilin ve diğer antibiyotiklere karşı aşırı duyarlılık reaksiyonu olup olmadığı dikkatli bir şekilde soruşturulmalıdır.Belirgin Derecede böbrek yetmezliği olan hastalarda sefaklor dikkatle uygulanmalıdır.Gebelikte kullanımının güvenilirliği henüz kesinleşmemiştir. Sefaklor Düşük konsantrasyonlarda anne sütüne geçer. Bu nedenle emziren annelere uygulanması halinde dikkatli olunmalıdır.

Yan Etkileri:

 Bazı Hastalarda bulantı, kusma ve diyare gibi gastrointestinal yakınmalar görülebilir. Nadiren psödomembranöz kolit dahil, kolit görüldüğü bildirilmiştir. Makülopapüler deri döküntüsü, ürtiker, kaşıntı gibi alerjik reaksiyonlar gözlenebilir. Stevens Johnson sendromu, toksik epidermal nekroliz, anafilaksi dahil daha ağır aşırı duyarlılık reaksiyonlarının nadir görüldüğü bildirilmiştir. Anafilaksi gibi ağır reaksiyonların ortaya çıkma riski, penisilinlere aşırı duyarlı olanlarda daha yüksektir. Sefaklor Tedavisine bağlı olarak eozinofili, genital kaşıntı ya da vajinit ve nadiren trombositopeni ya da geçici interstisyel nefrit görülebilir.

İlaç Etkileşimleri:

 Sefaklor ve varfarin alan hastalarda nadiren protrombin zamanının uzadığı bildirilmiştir.Probenesid sefaklorun böbreklerden atılımını yavaşlatır.

Doz Önerisi:

 Kapsüller bir miktar suyla alınmalıdır. erişkinler için olağan doz; 8 saat arayla 250 mg’dir. Ciddi enfeksiyonlarda (örneği pnömoni) doz iki katına yükseltilebilir. Çocuklarda önerilen olağan doz; üç eşit doza bölünmek üzere 20 mg/kg/gün’dür. Daha ciddi enfeksiyonlarda (örneğin, otitis media) 40 mg/kg/gün (maksimum 1g/gün) dozunda uygulanması önerilir. otitis media ve farenjit tedavisinde günlük toplam doz, 12 saat arayla uygulanmak üzere iki eşit dosab ölünebilir. Böbrek yetersizliği durumlarındaKefsi dikkatle uygulanabilir ve genellikle doz azaltılması gerekmez.b hemolitik streptokoklara bağlı enfeksiyonlarda,önerilen tedavi dozları en az 10 gün süreyle uygulanmalıdır.

 

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.