Ketoral

Ketoral

Deri Kremi

Bilim

Ketokonazol

Ambalaj: 20 mg/gx40 g’lik tüp.

Ketoral

Şampuan

Ketokonazol

Ambalaj: 20 mg/mLx100 mL’lik plastikşişe.

Eşdeğeri: FungoralŞampuan: 20 mg/mLx100 mL(İlsan);KonazolŞampuan: 20 mg/mLx100 mL(Kurtsan).

Endikasyon: Tinea korporis, tinea kruris, tinea manus ve tineapedis gibi derinin dermatofit enfeksiyonlarında, derinin kandidaenfeksiyonlarında, tinea (pitiriyazis) versikolorda ve seboreikdermatitin tedavisinde kullanılır.

Kontra Endikasyon: Ketokonazole karşı aşırı duyarlı olan-lardakullanılmamalıdır.

Uyarılar: Oftalmik endikasyonlarda kullanılmaz. Gebelikve emzirme üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi yoktur. Ancak gebeliktehekim tarafından gerekli gö-rülmedikçe kullanılmamalıdır.

Yan Etkileri: Tedavisi sırasında seyrek olarak uygulama bölgesindeirritasyon ve yanma duyusu gö-rülmüştür. Nadiren, kontakt dermatitgibi bölgesel alerjik deri reaksiyonları gö-rülebilir.

Doz Önerisi: KetoralKrem: Derinin mantar enfeksiyonlarında gündebir kez enfekte bölgeyi tamamen örtecek şekilde, topikal olarak uygulanır.Uygulamayaçok kısa sürede yanıt alınmasına rağmen, tedaviye genellikle ikihafta devam edilir. Seboreik dermatit tedavisinde günde iki kez,dört hafta boyunca, etkilenen bölgeye uygulanır.KetoralŞampuan: Kepeklenmeve Seboreik Dermatit: Saçlar su ile ıslatılır veKetoralMedikal Şampuansürülerek kö-pürtülür. Kö-püklüolarak 3-5 dakika bekletildikten sonra saçlar ve baş derisi su ileiyice durulanır. Başlangıçta 2-4 hafta süreyle, haftada ikişer kezuygulanır.Profilaksi: 1-2 haftada 1 kerelik uygulama ile sağlanır.Pitiriyazis Versikolor: Hasta bölgelersu ile ıslatılıp,KetoralMedikal Şampuansürülerek kö-pürtülür. Hasta bölgeler kö-püklüolarak 3-5 dakika bekletilir. Su ile iyice durulanarak havlu ile güzelcekurulanır. Başlangıçta 5 gün süreyle günde birer kez uygulanır.Özellikle yaz periyotlarından önce olmak üzere nüksleri önlemekiçin 3 gün süreyle günde birer kez uygulanır.

Ketoral

Tablet

Ketokonazol200mg

Ambalaj: 10 tablet.

Eşdeğeri: FungoralTablet: 200 mgx10 ve 30 tablet(İlsan);NizoralTablet: 200 mgx10 tablet(JanssenCilag).

Endikasyon: Mantarlarınneden olduğu kandidiyazis, kronik mukokütanoz kandidiyazis, ağızmantarları, kandidüri, blas-tomikozis, kokkidioidomikoz, histoplazmoz,kromomikoz ve parakokkidiodomikoz gibi mantar enfeksiyonlarındaendikedir. Ayrıca trikofiton ve kandida türlerince oluşturulanonyimikozlarda, pitiriyazis versikolor (tinea versikolor) vevajinal kandidiyaziste de kullanılmaktadır.

Kontra Endikasyon: Ketokonazoleaşırı duyarlı kişilerde kontrendikedir.

Uyarılar: Ketokonazol hepatoselüler tipte hepatotoksisiteyeyol açabilir. Çok seyrek olarak aşırı duyarlık reaksiyonu oluşabilir.Gebelerde kullanılmamalıdır. Ketokonazol anne sütüne geçtiğinden,tedavi gö-ren anneler bu sürede emzirmemelidir. Ketokonazolün 2yaşından küçük çocuklarda güvenirliği henüz belirlenememiştir.

Yan Etkileri: Karaciğerbozukluğu seyrek olarak ortaya çıkmaktadır fakat çok dikkat edilmesigereken bir reaksiyondur. Bulantı/kusma, karın ağrısı, diyare, hepatotoksisite,baş ağrısı, baş dönmesi, uyku hali, fotofobi, kaşıntı, ateş yükselmesive titremeler, jinekomasti, empotans, trombositopeni, lö-kopenive hemolitik anemi gö-rülebilir.

İlaç Etkileşimleri: Antasitler,antikolinerjikler, H2reseptör blokerleri ketokonazolünemilimini azaltmaktadır.Ketokonazol kumarinin antikoagülan etkisinişiddetlendirebilir. Rifampin, birlikte alındığında ketokanozolünserum düzeylerini düşürmektedir. Ketokonazolle fenitoinin birliktealımı her iki ilacın da metabolizmasını değiştirebilir. etanolketokonazolle etkileşerek disülfirambenzeri etkiye neden olur.Ketokonazol metilprednizolonun atılmasını yavaşlatır.

Doz Önerisi: erişkinlere günde bir Tablet, ciddi enfeksiyonlarda2 Tablet verilebilir. 2 yaşından büyük çocuklara 3.3-6.6 mg/kg üzerindenhesaplanan günlük doz, tek bir seferde uygulanmalıdır.

Ketoral

Vajinal Supozituvar

Ketokonazol

Ambalaj: 400 mgx3 ovül.

Endikasyon: Akut vekronik vulvovajinal kandidozun lokal tedavisinde kullanılır.Kronik nükseden vulvovajinal kandidozda, mide ve bağırsaklardakiCandidatürlerini denetlemek amacıyla ketokonazolunoral formları ile birlikte kullanılabilir.

Kontra Endikasyon: Ketokonazoleaşırı duyarlı kişilerde kullanılmamalıdır.

Uyarılar: Lokal olarak duyarlık ya daallerjik reaksiyon gö-rülürse tedavi kesilmelidir. Enfekte olduğudurumlarda, hasta eşinin de tedavi edilmesi gerekir. Bazı hastalardasınırlı oranda intravajinal emilim gö-rülebileceğinden, gebeliksırasında sadece tedavideki risk/yarar oranının hastanın lehineolduğuna karar verildiği durumlarda kullanılmalıdır. Anne sütünegeçen aktif madde miktarı, klinik önem taşımayacak kadar azdır.

Yan Etkileri: Genellikle iyi tolere edilir.Nadiren, özellikle tedavinin ilk günlerinde lokal irritasyon, kaşıntıve yanma duyusu gö-rülebilir.

Doz Önerisi: Üç gün süreyle her gece 1 supozituvar uygulanır.İnatçı olgularda uygulama süresini 6 güne çıkartmak gerekir.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.