Kerasal

Kerasal

Pomat

Orva

Salisilik asit 0.05g (%5), üre (karbamid) 0.1 g (%10)/g

Ambalaj: 50 g’lik tüp.

Kerasal Forte

Pomat

Salisilik asit 0.10g (%10), üre (karbamid) 0.1 g (%10)/g

Ambalaj: 50 g’lik tüp.

Endikasyon: İhtiyozis, palmarplantar keratozu, liken pilaris,folliküler hiperkeratoz, tilotik el ekzeması, psö-riazis, likenleşmişekzema gibi pullanan, hiperkeratozlu deri hastalıklarında (tüylübölgeler dahil) kullanılır. Kortikoid, PuVA, SUP tedavisinden önceveya tedavi arasında stratum korneum fazlalıklarını uzaklaştırmakiçin ayrıca hiperkeratolitik mikozların yüzeysel tedavisindekullanılır.

Kontra Endikasyon: Salisilik asit veya üreye karşıduyarlık oluşursa kullanılmamalıdır.

Uyarılar: Potansiyel toksisiteye yolaçabilecek yükselmiş salisilat düzeylerine neden olabilecekilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır. 12 yaşından küçük çocuklarda,karaciğer veya böbrek yetmezliği olanlarda uygulama yüzeyi sınırlıtutulmalı ve hasta salisilat toksisitesi göstergeleri (baş dönmesi,kusma, uyuşukluk hali, işitme kaybı, tinnitus, letarji, hyperpnea,diyare, psikolojik dengesizlik) açısından kontrol altında tutulmalıdır.Küçük çocuklarda ve gebelerde geniş yüzeyli uygulamalardan kaçınılmalıdır.Gözlerle temasından sakınılmalıdır.

Yan Etkileri: Açık lezyonlarda kullanıldığındaeritem veya aşırı pullanma gö-rülebilir.

İlaç Etkileşimleri: Çok geniş yüzeylere uzun süreliuygulamalarda, özellikle kapalı bandaj tekniğiyle uygulandığında,antikoagülanlar, trombolitikler, ürikozürikler, antidiyabetikler,kortikosteroidler, metotreksat, non-steroidal antienflamatuvarlar,pH ayarlayıcı ajanlar, antikonvülzanlar, tetrasiklinler, diüretiklerve diğer salisilat türevi ajanlarla etkileşebilecek oranda absorbeolabileceğinden, bu ajanlarla birlikte kullanılmamalıdır.

Doz Önerisi: Günde 1-2 kez deriye, kıl köklerine sürülüp iyiceovulur veya daha fazla miktarlarda kapalı bandaj altında kullanılabilir.Kapalı bandaj şeklinde uygulamaların kısa süreli olmasına dikkatedilmeli ve sık tekrarından kaçınılmalıdır. Sıcak su ile yıkanmalıdır.Eğer saça sürüldüyse, şampuandan önce sıvı bir yağ ile saçlar artıklardanarındırılmalıdır.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.