Ketalar

Ketalar

Flakon

Pfizer

Ketamin HCl

Ambalaj: 500 mg/10 mLx1 flakon.

Endikasyon: Ketaminameliyatlarda ve teşhis için yapılacak girişimlerde tek başınakullanılabilecek bir anesteziktir. Kısa süreli işlemler için uygunolmakla beraber, ek dozlar kullanılarak altı saat ya da daha uzunsüreli anestezi gerektiren girişimlerde uygulanabilir (ameliyatsırasında iskelet kaslarının gevşemesi isteniyorsa, ketaminile birlikte bir kas gevşeticisi kullanılmalıdır).Diğer genel anesteziklerin kullanımındanönce anestezi ketamin ile başlatılabilir. Ketamin ayrıca, azotproksit gibi düşük potensli anesteziklerin desteklenmesi için dekullanılabilir.

Kontra Endikasyon: Anamnezindeapopleksi ya da ketamine karşı aşırı duyarlı olduğu bilinenlerde, eklampsive preeklampsi olgularında kontrendikedir.

Uyarılar: Ketamin, genel anestetiklerinkullanımında, entübasyon ve kontrollü solunum yapılmasında deneyimlihekimlerin yö-netimi altında uygulanmalıdır.

Yan Etkileri: Nabız sayısındave kan basıncında geçici bir artış yapabilir. Seyrek olarak hipotansiyon,aritmi ve bradikardi gö-rülmüştür. Solunum büyük ölçüde etkilenmez.Bazı hastalarda hafif uyarılma, bazı hastalarda ise orta derecedeve geçici (30 saniyeden az) bir solunum depresyonu meydana gelebilir.Anesteziden çıkış dö-nemi sırasında hasta, ruhsal konfüzyon ve mantıksızdavranışlarla kendini gösteren, bazan psikomotor aktivite ilebirlikte bulunabilen bir halüsinasyon durumu gösterebilir. İştahsızlık,bulantı ve kusma oranı çok düşüktür.

Doz Önerisi: Etkisi hızlı başlar; kilo başına2 mg’lik intravenöz doz genellikle enjeksiyondan 30 saniye sonrabaşlayan ve 5-10 dakika süren cerrahi anestezi sağlar.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.