Kloroben

Kloroben

Gargara

Drogsan

Klorheksidin glukonat%0.12, benzidamin HCl %0.15

Ambalaj: 200 mL’lik şişe.

Kloroben

Oral Sprey

Klorheksidin glukonat%0.12, benzidamin HCl %0.15

Ambalaj: 30 mL’lik, oral aplikatörlü camşişe.

Eşdeğeri: OroheksPlus Oral Sprey: 30 mL(TriPharma).

Endikasyon: Anjinfarenjit larenjit ve tonsillitte uygun antibakteriyel tedaviye yardımcı olarak;kemoterapi, radyoterapi veya diğer fizik sebeplere (trakeal entübasyon gibi)bağlı ağız boşluğu mukozitlerinde, aft ülserleri, glosit, ağız cerrahisisonrası ve periodontal prosedürleri içeren ağrılı ağız ve boğaz durumlarınıngeçici olarak rahatlatılmasında, gingivitis tedavisi ve önlemesinde, ağıziçi enfeksiyonlarının tedavisinde, oral komp-likasyonlarıniyileştirilmesinde, oral mukoza enflamasyonlarının tedavisinde (stomatitis),dental plakların oluşmasını önlemede profilaktik olarak, paradentalhastalıklar, aşırı zorlanmaya bağlı paradentozlar, yardımcı tedavi olarakkonservatif diş tedavileri ve diş çekimlerinde ve ağız hijyeninin sağlanmasıamacıyla kullanılır.

Kontra Endikasyon: Benzidamin ve klorheksidine bilinenhipersensitivitesi olan hastalarda kontrendikedir. Gebelik ve emzirmedönemlerinde kullanılmamalıdır.

Uyarılar: Ağız içinde, dil ve diş üzerinde geridönüşümlü renk değişikliği yapabilir. Boğaz ağrısı bakteriyel enfeksiyonlaoluşmuş veya enfeksiyonla birlikte görülüyorsa, ilave olarak antibakteriyeltedavi düşünülebilir.

Yan Etkileri: Genellikle iyi tolere edilir ve yanetkileri çok azdır. Kullanıma bağlı olarak herhangi bir ciddi yan etki gelişimibeklenmez. Genellikle en çok rapor edilen yan etki oral hissizliktir. Dişlekelenmesi zararsızdır ve uygulamadan önce dişlerin fırçalanmasıyla en azaindirilebilir.

İlaç Etkileşimleri: Klorheksidin tuzları sabun ve diğeranyonik bileşiklerle geçimsizdir. Arap zamkı, sodyum alginat, sodyum karboksimetil selüloz gibi anyonik polielektrolitlerle, nişasta ve kitre zamkı ilegeçimsizdir. Brillant green, kloramfenikol, bakır sülfat, floressein sodyum,formaldehit, gümüş nitrat, çinko sülfat gibi maddelerle de geçimsizdir. Klorheksidinglukonat çözeltisi alkol üzerine ilave edildiğinde çökebilir.

Doz Önerisi: Kloroben Gargara: Seyreltilmeden kullanılır. Kullanımdan sonra ağızdanatılır.Yetişkin dozu: Genel dozu 15 mL'dir. Gün boyunca 1.5-3 saatlikaralıklarla en az 30 saniye ağızda tutulur. Oral hijyen prosedürlerinealternatif olarak kullanılıyorsaKlorobensolüsyon en az 1 dakika ağızda çalkalanmalıdır.Çocuklarda kullanımı (6-12yaş): 5-15 mLKloroben Gargaraile her 1.5 - 3 saatte bir 30 saniyesüreyle gargara yapılır. 6 yaş altında kullanılması tavsiye edilmez.KlorobenOral Sprey: Yetişkin dozu: Sprey direkt olarak boğaza/enflamasyonlu alana uygulamadagenel doz 5-10 spreydir. Gerekirse her 1.5-3 saatte bir tekrarlanır. Oralhijyen prosedürlerine alternatif olarak kullanılıyorsa en az 1 dakika ağızdatutulmalıdır.Çocuklarda kullanımı (6-12 yaş): Sprey direkt olarakboğaza/enflamasyonlu alana uygulanır. Genel doz 5 spreydir. Gerekirse her 1.5-3saatte bir tekrarlanır. 6 yaşın altındaki çocuklarda tavsiye edilmez.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.