Kortos

Kortos

Krem

Embil

Hidrokortizon asetat5 mg, benzokain 25 mg, benzalkonyum klorür 100 mg, bizmut subgallat20 mg/g

Ambalaj: 30 g’lik tüp ve kanül.

Endikasyon: Akut hemoroidlerin,anal fissürün, anal kaşınmanın semptomatik tedavisinde uygulanır.

Kontra Endikasyon: Bileşimdeki maddelerden herhangi birine hipersensitivitedurumunda kullanılmamalıdır. Hidrokortizon asetattan ötürü, rektumve anal bölgenin tüberküloz proseslerinde, enfeksiyon hastalıklarında,mikozlarda, canlı virüs aşılarının uygulanması sırasında kullanılmamalıdır.

Uyarılar: Sistemik kortikosteroid etki olasılığındanötürü gebeliğin ilk üç ayında kullanılmamalıdır.Çocuklara uygulanmamalıdır.7 günden fazla kullanımı önerilmemektedir.

Yan Etkileri: Telanjiektazi, mukoza atrofisi,irritasyon, kuruluk, folikülit, hipopigmentasyon, sekonder enfeksiyon,allerjik kontakt dermatit gö-rülebilir.

Doz Önerisi: Sabah, akşam ve her dışkılamadan sonra anüs çevresineyeteri kadar krem sürülür. İç hemoroid de varsa,Kortos Supozituvarile birlikte kullanılabilir.

Kortos

Supozituvar

Polidokanol 27 mg,hidrokortizon asetat 5 mg

Ambalaj: 24 supozituvar.

Endikasyon: İç ve dışhemoroidler (basit ve iltihaplı), anal fissür, radyasyona bağlıproktit, anal ekzema ve anal prüritte endikedir.

Kontra Endikasyon: Rektumve anal bölgenin tüberkülozunda, enfeksiyon hastalıklarında, canlıvirüs aşılarının uygulanması sırasında kullanılmamalıdır. Sistemikyan etki riski nedeniyle peptik ülser, osteoporoz, psikoz, ağır psikonevroz,diyabet, konjestif kalp yetmezliği, kronik böbrek yetmezliği gibihastalıklarda ve yaşlılarda kullanılması sakıncalı olabilir.

Uyarılar: Proktolojik muayene yapılmadan kullanılmaz.İrritasyon gö-rülürse uygulamayason verilir. Enfeksiyon varsa uygun bir antifungal veya antibakteriyelilaç verilmelidir. Yararına karşı riski göz önünde bulundurulmalı,gebelerde gerekmedikçe kullanılmamalıdır. Emziren annelerdeilacın hasta için önemi göz önüne alınarak ya tedavi ya da emzirme kesilmelidir.

Yan Etkileri: Mide salgısı artması ve peptikülser reaktivasyonu, su ve tuz retansiyonu, potasyum kaybı, hipertansiyonlulardaarter basıncı artması, glukoz toleransı azalması, uzun süre kullananlardaCushing sendromu, osteoporoz, psişik bozukluklar, akne, sürrenalkorteks inhibisyonu görülebilir. Yanma, kaşıntı, hipertrikozis, telanjiektazi,mukoza atrofisi, irritasyon, kuruluk, folikülit, hipopigmentasyon,sekonder enfeksiyon, alerjik kontakt dermatit gibi lokal yan etkilerde görülebilir.

Doz Önerisi: Erişkinlere günde 2-3 supozituvar uygulanır.Tedavi süresi alınan yanıta gö-re belirlenir. Supozituvarlar dışkılamasonrası anüse konur, pamuk kapatılır, bir süre sırt üstü yatılır.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.