Lactulac

Lactulac

Lactulac nedir ne için kullanılır, Lactulac nasıl kullanılır, Lactulac ilacının yan etkileri ve kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Şurup

Laktuloz

Ambalaj:

 670 mg/mL x 100, 200 ve 250 mL’lik şişeler.

Endikasyon:

 Kronik Kabızlıkta laksatif olarak, hepatik ensefalopati (portal sistemik ensefalopati)olgularında koruyucu ve tedavi edici olarak kullanılır.

Kontrendikasyon:

 Gastrointestinal Obstrüksiyon, galaktozemi, laktoz intoleransı durumlarında kontrendikedir.

Uyarılar:

 Galaktoz ve laktoz içermesi nedeniyle diyabetik hastalarda dikkatle kullanılmalıdır. Gebelik ve emzirme döneminde dikkatle kullanılmalıdır.

Yan Etkileri:

 Tedavinin İlk birkaç gününde şişkinlik hissi oluşabilir. Önerilenden yüksek dozlarda kullanıldığında karın ağrısı ve ishal görülebilir.

İlaç Etkileşimleri:

 Birlikte antiasitlerin alınması, laktülozun klonik pH’düşürücü etkisini inhibe edebilir. Neomisin ile birlikte kullanıldığında kolanik asit metabolizması üzerine daha güçlü etki yapar.

Doz Önerisi:

 Laksatif Olarak Yetişkinlere günde 1-2 kez 15 mL, 5-10 yaş arası çocuklara günde 1-2 kez 10 mL, 5 yaş altı çocuklara günde 1-2 kez 5 mL ve bebeklere günde 1-2 kez 2.5 mL.Hepatik ensefalopati tedavisinde: Yetişkinlere günde 3-4 kez 30-45 mL verilir. Doz daha sonra her gün 2-3 kez yumuşak dışkı oluşturacak şekilde ayarlanır. Küçük Çocuklarda başlangıç dozu, bölünmüş dozlar şeklinde günlük 2.5-10 mL’dir. Daha Büyük çocuklarda ise günlük doz, bölünmüş dozlar halinde 40-90 mL’dir. Her bir doz ile birlikte bir bardak su ya da meyve suyu içilmelidir.

 

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.