Laksafenol

Laksafenol

Tablet

Liba

Fenolftalein

Ambalaj: 50 mgx20 tablet.

Eşdeğeri:

AlinTablet: 50 mgx20 tablet(Biofarma).

Endikasyon: Kabızlığınsemptomatik tedavisinde kullanılır.

Kontra Endikasyon: Fenolftaleinekarşı duyarlığı olanlarda kullanılmamalıdır. 15 yaşından küçüklerde,iltihaplı kalın bağırsak hastalıklarında, nedeni bilinmeyen karın ağrılarındave her türlü diyare olgusunda kullanılmamalıdır.

Uyarılar: Akut karın, apendisit klinikbelirtileri, intestinal obstrüksiyon veya nedeni belirlenmemiş süreğen karınağrılarında ve diyare durumunda kullanımı bırakılmalıdır. Deride döküntülerlebirlikte görülen fenolftalein aşırı duyarlılık reaksiyonu ortaya çıktığındailacın kullanımı bırakılmalıdır. Kronik olarak kullanılması alışkanlığa nedenolabilir. Uzun süre kullanımı tavsiye edilmez. Fazla kullanılması veya uygulamasırasında yetersiz sıvı alınması suelektrolit dengesinde bozulmalara yolaçabilir. Sıvı ve elektrolit dengesinde ortaya çıkabilecek olası bozukluklarıengellemek için rutin kontrol uygun bir önlemdir. İdrarda ve dışkıdapembekırmızı renk değişikliğine neden olabilir. Emzirme döneminde ve gebeliktekullanılması tavsiye edilmez.

Yan Etkileri: Nadirenduyarlı kişilerde eritem, kaşıntı, yanma hissi, eritema multiforme benzeri deridöküntüleri gibi allerjik reaksiyonlar ortaya çıkabilir. Akut aşırı dozda veyakronik kullanımda konfüzyon, düzensiz kalp atımı, kas krampları, yorgunluk veyahalsizlik ile ortaya çıkan elektrolit dengesizliği görülebilir. Diyare,bulantı, kusma, perianal irritasyon oluşturabilir. Steatore, proteinüri,hematüri ve anüri ile sistemik lupus benzeri sendrom nadiren bildirilmiştir. İdrarve dışkıda pembekırmızı renk değişikliğine neden olabilir.

İlaç Etkileşimleri: Diğerlaksatifler gibi bağırsak pasajını hızlandıracağı için, birlikte kullanılanağız yoluyla alınan ilaçların emilimlerini azaltabilir. İdrarda pembe renkoluşturan kalitatif idrar keton testleriyle etkileşebilir. İdrarda ürobilinojentestlerinde yalancı pozitiflik verebilir.

Doz Önerisi: Genel kullanım dozu 30-270 mg'dir. Hekim tarafındanbaşka şekilde tavsiye edilmediği takdirde gece yatarken 1-3 tablet alınır. İlkdefekasyon, ilacın alınışından 4 ile 8 saat sonra beklenmelidir.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.