Laevolac

Laevolac

Şurup

İE Ulagay

Laktuloz

Ambalaj: 670 mg/mLx100 ve 250 mL’likşişe.

Eşdeğeri: Duphalac Şurup: 670mg/mLx250 mL(Solvay);Lactulac Şurup: 670mg/mLx100 ve 250 mL(Koçak);Osmolak Solüsyon: 670 mg/mLx100 ve 250 mL(Biofarma).

Endikasyon: Laksatifolarak erişkin ve çocuklarda gö-rülen kronik konstipasyon, gebeliktegö-rülen konstipasyonlar; bağırsaktaki detoksifiyan özelliğindenötürü kronik portalsistemik ensefalopatide (hepatik prekoma vekoma) ve gaita kıvamının yumuşak olmasının tıbben istendiği durumlarda(hemoroid, kolon ya da anüse yö-nelik cerrahi girişimlerden sonra)kullanılır.

Kontra Endikasyon: Gastrointestinalobstrüksiyon, galaktozemi, laktoz intoleransı durumlarında kontrendikedir.

Uyarılar: Laktulozun 15 mL’si 1.7 gram galaktoz ve 1 gram laktoziçerir. Diyabetliler ve galaktozsuz diyet uygulayanlarda dikkatedilmelidir.Gebelik ve emzirme dö-neminde güvenle kullanılabilir.

Yan Etkileri: Tedavininilk birkaç gününde şişkinlik hissi oluşabilir. Önerilenden yüksekdozlarda kullanıldığında karın ağrısı ve ishal gö-rülebilir.

İlaç Etkileşimleri: Laktülozun kolon pH değerinidüşürmesi nedeniyle, salınımı kolon pH’ına bağlı olan ilaçların(5-ASA içeren bazı preparatlar) inaktivasyonuna neden olabilir.

Doz Önerisi: Günlük doz kronik konstipasyonda 2x15 mL ve hepatikkomayla prekomada 3x30-50 mL’dir.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.