Lansoprol

Lansoprol

Lansoprol nedir ne için kullanılır, Lansoprol nasıl kullanılır, Lansoprol ilacının yan etkileri ve kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Mikropellet

Lansoprazol

Ambalaj:

 15 mgx28 Kapsül

: : 30 mgx28 Kapsül.

Endikasyon:

 Duodenal Ülser, gastrik ülser, reflü özofajitin kısa süreli tedavisinde,ZollingerEllison sendromu dahil patolojik hipersekresyonun uzunsüreli tedavisinde veHelicobacterpylorienfeksiyonu ile seyredenduodenal ülser tedavisinde endikedir.

Kontrendikasyon:

 Lansoprazole Karşı duyarlılığı olanlarda kontrendikedir.

Uyarılar:

 Etki ve emniyeti belirtilmediğinden gebelerde, emzirenlerde ve 18 yaşın altında kullanılmamalıdır.Hepatik yetmezliği olanlarda doz 30 mg’yi aşmamalıdır.

Yan Etkileri:

 En çok rastlanan advers etkiler diyare, baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı ve konstipasyon dur. Abdominal ağrı, baş ağrısı, flu sendromu, ağrı,sırt ağrısı, gö-ğüs ağrısı ve enfeksiyon, diyare, gastrointestinal anomali (polip), kusma, diş bozukluğu, bulantı, gastroenteritis, rektal bozukluk, artralji ve anafilaksi dahil kızarıklık, prurit ve aşırı duyarlılık reaksiyonları görülebilir.

İlaç Etkileşimleri:

 Teofilinle Birlikte kullanımı teofilin dozunda ayarlama gerektirebilir. Sukralfat En az yarım saat önce kullanılmalıdır. Ketokonazol, ampisilin esterleri,demir tuzları, digoksin gibi ilaçların emilimini etkileyebilir.

Doz Önerisi:

 Günde 1 kez 15-30 mg kullanılır. Tedavi süresi duodenal ülserde 4 hafta; gastrik ülserde 4 hafta, gerekirse 2-4 hafta daha devam edilir; reflü özofajitte 4-8 haftadır. 8 haftalık tedaviye yanıt vermeyen reflü özofajitli hastalarda 8 haftalık bir tedavi daha uygulanabilir. Nüks İle gelen erozif özofajit hastalarda 8 haftalık ek bir tedavi daha düşünülmelidir. Hipersekresyon Durumlarında (Zol-linger Ellison sendromu) günde 1 kez 2 Kapsül dozunda kullanılır. Gereğinde doz 120-180 mg’ye yükseltilebilir. 90 mg’nin üzerindeki günlük dozlarda toplam doz ikiye bölünerek verilmelidir.

 

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.