Librax

Librax

Draje

Onko

Klordiazepoksit 5mg, klidinyum bromür 2.5 mg.

Ambalaj: 40 ve 100 draje.

Eşdeğeri: Klipaks Draje: 40 ve 100 draje(İ.E.Ulagay).

Endikasyon: Mide ve duodenum ülserleri, irritablkolon, spastik kolon, mukuslu kolit, akut enterokolit, akut gastrit,kronik gastrit, gastroduodenitis, gastrointestinal sistem hipermotilitesi,hipersekresyonu, biliyer diskinezi, üreter spazmı ve diskinezisi,mesane tenezmi ve irritabl mesane sendromunda endikedir.

Kontra Endikasyon: Duyarlıkişilerde, glokomda, benign prostat hipertrofisinde kontrendikedir.

Uyarılar: Hastaların tedavi sırasında alkollüiçki kullanımından kaçınmaları gerekir. Kullanılış tarzına, alınanmiktara ve hastanın duyarlığına gö-re, reaksiyon kapasitesi üzerineetkili olabileceğinden, araç kullanımından kaçınılmalıdır.Genelde ilacın ani olarak kesilmesindenkaçınılmalı ve kademeli olarak azaltılmalıdır. Minör trankilizanilaçların gebeliğin ilk trimesterinde kullanımından, konjenitalmalformasyon riskini artıracağı düşünülerek kaçınılmalıdır.Laktasyon inhibisyonu yapabilir.

Yan Etkileri: Ağız kuruluğu,kabızlık ve idrar tutukluluğu yapabilir. Tedavinin başlangıcındaözellikle yaşlılarda uyku hali ve kaslarda gevşeme yapabilir. Ayrıcamakülopapüler dö-küntüler, kaşıntı gibi cilt reaksiyonları veakomodasyon bozuklukları yapabilir.

İlaç Etkileşimleri: Diğer psikotropilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır. Nö-romusküler kas gevşeticiler(kürarizan ilaçlar, miyorelaksanlar), SSS depresanları (özelliklenö-roleptikler) ile birlikte kullanımı etki ve yan etkilerin şiddetlenmesineyol açabilir. Çok nadir olmakla birlikte, oral antikoagülan kullananhastalarda pıhtılaşma üzerine değişik etkiler yapabilmektedir.

Doz Önerisi: Günlük doz 3-4 kez 1-2 drajedir.Yemeklerden ve yatmadan önce bir miktar sıvıyla alınmalıdır. Yaşlıve bitkin hastalarda tedaviye günde 1-2 draje ile başlanmalıdır.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.