Lopermid

Lopermid

Tablet

Saba

Loperamid HCI

Ambalaj: 2 mgx40 tablet.

Endikasyon: Akut nonspesifikdiyare ve iltihabi bağırsak hastalıklarıyla ilgili kronik diyarelerinsemptomatik tedavisinde endikedir. Ayrıca ileostomili hastalarda,ileostomi ağzından dışarı atılan fekal sıvının hacminin azaltılmasıiçin de kullanılır.

Kontra Endikasyon: Loperamideduyarlı olduğu bilinen kişilerde ve kabız olmaması gereken kişilerdekullanılmamalıdır. 5 yaşın altındaki çocukların akut diyarelerindekullanılmamalıdır.

Uyarılar: Yüksek ateş ve kanlı ishal ile karakterize akut dizanteriolgularında kullanılmamalıdır. Akut emseratif kolit veya genişspektrumlu antibiyotik kullanımıyla ilgili psö-domembranöz kolitiolan bazı hastalarda intestinal motiliteyi inhibe eden veya intestinalgeçiş zamanını uzatan ilaçların toksik etkileri megakolona yolaçabileceği bildirilmiştir. Eğer ülseratif kolitli hastada abdominaldistansiyon meydana gelirse tedavi kesilmelidir. Loperamid 5yaş üstü çocuklarda özel bir dikkatle kullanılmalıdır. Gebelik sırasındakesin gerekli gö-rülmedikçe kullanılmamalıdır.Emziren annelerde dikkatle kullanılmalıdır.

Yan Etkileri: Daha çok kronik diyare tedavisisırasında gö-rülen karında gerginlik hissi, ağrı, bulantı, kusma,kabızlık, halsizlik, baş dönmesi, ağız kuruluğu gibi yan etkilerbildirilmiştir.

Doz Önerisi: Günlük doz başlangıçta erişkinler için 4 mg ve çocuklariçin 1-2 mg’dir. Daha sonra erişkinlerde günde 4-8 mg ve çocuklarda0.1 mg/kg ile devam edilir. Maksimum günlük erişkin dozu 16 mg ve çocukdozu 6 mg’dir.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.