Lopermid

Lopermid

Lopermid nedir ne için kullanılır, Lopermid nasıl kullanılır, Lopermid ilacının yan etkileri ve kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Tablet

Loperamid HCL

Ambalaj:

 2 mgx40 tablet.

Endikasyon:

 Akut nonspesifik diyare ve iltihabi bağırsak hastalıklarıyla ilgili kronik diyareler semptomatik tedavisinde endikedir. Ayrıca ileostomili hastalarda,ileostomi ağzından dışarı atılan fekal sıvının hacminin azaltılması için de kullanılır.

Kontrendikasyon:

 Loperamide Duyarlı olduğu bilinen kişilerde ve kabız olmaması gereken kişiler kullanılmamalıdır. 5 yaşın altındaki çocukların akut diyare lerinde kullanılmamalıdır.

Uyarılar:

 Yüksek ateş ve kanlı ishal ile karakterize akut dizanteri olgularında kullanılmamalıdır. Akut ülseratif kolit veya geniş spektrumlu antibiyotik kullanımıyla ilgili psödomembranöz koliti olan bazı hastalarda intestinal motiliteyi inhibe eden veya intestinalgeçiş zamanını uzatan ilaçların toksik etkileri megakolona yol açabileceği bildirilmiştir. Eğer ülseratif kolitli hastada abdominal distansiyon meydana gelirse tedavi kesilmelidir. Loperamid 5 yaş üstü çocuklarda özel bir dikkatle kullanılmalıdır. Gebelik sırasında kesin gerekli görülmedikçe kullanılmamalıdır.Emziren annelerde dikkatle kullanılmalıdır.

Yan Etkileri:

 Daha çok kronik diyare tedavisi sırasında görülen karında gerginlik hissi, ağrı, bulantı, kusma,kabızlık, halsizlik, baş dönmesi, ağız kuruluğu gibi yan etkiler bildirilmiştir.

Doz Önerisi:

 Günlük doz başlangıçta erişkinler için 4 mg ve çocuklar için 1-2 mg’dir. Daha sonra erişkinlerde günde 4-8 mg ve çocuklarda 0.1 mg/kg ile devam edilir. Maksimum günlük erişkin dozu 16 mg ve çocuk dozu 6 mg’dir.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.