Lopid

Lopid

Film Tablet

Pfizer

Gemfibrozil

Ambalaj: 600 mgx30 ve 100 tablet.

Endikasyon: Kandakikolesterol yüksekliği, karma dislipidemiler ve kanda trigliseridyüksekliği (Fredrickson sınıflandırmasına gö-re IIa, IIb, ve IV tipihiperli-pidemiler) gösteren hastalarda, koroner kalp hastalığıve miyokard enfark-tüsüne karşı primer koruma tedavisinde ve diğerdislipidemilerin (Fredrickson III ve V tipi dislipidemiler, diyabetile birlikte gö-rülen dislipidemiler ve ksantomalı dislipidemiler)tedavisinde endikedir.

Kontra Endikasyon: Karaciğer ve ileri derecede böbrek fonksiyonbozuklukları bulunan bireylerde, biliyer siroz olgularında vesafra kesesi hastalıklarında kontrendikedir. Gemfibrozile karşıduyarlı olgularda kullanılmamalıdır.

Uyarılar: Gemfibrozil kolesterolün safraya geçişini artırabilirve safra kesesi hastalıklarıyla safra taşları oluşmasına yol açabilir.Tedaviden önce hastalara uygun diyet ve diğer önlemler (kilo verme,egzersiz) ö-nerilmeli, diabetes mellitus hipotiroidi olgularındaesas hastalıklar tam olarak kontrol altına alınmalıdır.Gebeler, emziren anneler ve çocuklardaemniyeti kanıtlanmamıştır.

Yan Etkileri: Bulantı, kusma, dispepsi, karınağrısı, meteorizma, diyare şeklinde gastrointestinal etkiler;baş ağrısı, yorgunluk, hipestezi, parestezi, tat değişikliği gibiSS sistemiyle ilgili yan etkiler çok nadir olarak gö-rülür. Katarakt,periferal damar hastalıkları, miyalji, rabdomiyozis, viral vebakteriyel enfeksiyon oluşması çok enderdir.

İlaç Etkileşimleri: Antikoagülanlarla etkileşir.Lovestatinle birlikte kullanılmamalıdır.

Doz Önerisi: Ortalama doz, günde 2 kez 1 Tablettir. Tabletler,sabah ve akşamları, yemekten önce bir miktar sıvı ile alınır.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.