Lösferron Forte

Lösferron Forte

Efervesan Tablet

İ.E.Ulagay

Ferro glukonat 2H2O695 mg (=80.5 mg demir)

Ambalaj: 30 Efervesan tablet.

Endikasyon: Değişiknedenlerle meydana gelen demir eksikliği anemilerinde, demiregereksinimin arttığı hallerde; gebelik ve emzirme dö-nemlerinde,çocuklarda büyüme çağında, hastalık nekahat dö-nemlerinde, pernisiyözanemilerinde B12tedavisi yanında, demir resorpsiyonununazaldığı yaşlılık, malabsorpsiyon sendromu, mide asiditesininazalması veya tamamen ortadan kalkması hallerinde ve tek taraflıbeslenme sonucu gelişen anemilerde kullanımı önerilir.

Kontra Endikasyon: Duyarlı kişilerde; demir metabolizması bo-zuklukları,demir tedavisine yanıt vermeyen anemiler, kurşun anemileri, talessemi,demir depo bozuklukları, hemolitik anemiler, demir eksikliği sonucuolmayan anemilerde kontrendikedir.

Uyarılar: Demirin emilimi gıda maddeleriile yaklaşık %50 oranında azalır. Çay, kahve, yumurta ve süt gibi gıdalardabulunan fosfat, sitrat ve oksalatlarla kompleks yaptığı için bu gıdalarlabirlikte alınmamalıdır.Her demir tedavisinde gaita siyah renk alır, amabunun önemi yoktur.

Yan Etkileri: Duyarlı kişilerde gastrointestinalbozukluklar, mide yanmaları, bulantı, kabızlık ve diyare gö-rülebilir.

İlaç Etkileşimleri: Alüminyum, magnezyum ve kalsiyumiçeren antasitler, kolestiramin ve kloramfenikol ile aynı zamandaoral demir müstahzarları kullanılmamalıdır.Birlikte verilmeleri gerektiğindeen az 3 saat ara ile verilmeleri gerekir. Diğer taraftan demir müstahzarları,penisilamin ve tetrasiklin resorpsiyonunu engeller.

Doz Önerisi: Bir bardak su içine konur ve Tablet eritilerekbekletilmeden içilir. Yemeklerden 1 saat önce alınması önerilir.Demir eksikliği tedavisinde, yetişkinler ve 12 yaşın üzerindekiçocuklara, hafif demir eksikliği durumlarında günde 1 Tablet, dahaağır durumlarda günde 2-3 Tablet verilir. 12 yaşın altındaki çocuklaragünde yarım Tablet yeterlidir. Koruyucu olarak, gebelere günaşırı1 veya günde yarım Tablet verilir. Gebeliğin 2. dö-neminde veya 4.aydan sonra günde 1 Tablet verilmelidir. Demir eksikliğinde tedaviyeen az 1 ay devam edilmelidir. Rezervler tamamlanıncaya ve anemikontrol altına alınıncaya kadar gereğinde 3-6 ay süre ile tedavisürdürülür.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.