Lumigan

Lumigan

Göz Damlası

Abdiİbrahim

Bimatoprost 0.3 mg/mL

Ambalaj: 3 mL’lik şişe.

Endikasyon: Kronikglokom ve oküler hipertansiyon hastalarında yüksek göziçi basıncınındüşürülmesi amacıyla monoterapi ajanı olarak ya da topikal betablokerler ileyeterince kontrol altına alınamayan hastalarda betablokerlere ek tedavi ajanıolarak endikedir.

Kontra Endikasyon: Bimatoprostakarşı aşırı duyarlılık durumlarında kontrendikedir.

Uyarılar: Bimatoprost ile tedavi sırasında, göz renginde (irisdekahverengi pigment miktarında artış), gözkapağı derisinde ve kirpiklerde kalıcıdeğişiklikler olabilir. Ayrıca, kirpiklerin sayısında ve/veya uzunluğunda artışolabilir (gözler arasında farklılık olabilir). İntraoküler enflamasyonu olanhastalarda, afakik hastalarda, yırtık arka lens kapsülü olan psödofakikhastalarda veya makula ödemi risk faktörü olan hastalarda dikkatli kullanılmalıdır.Gebelik sırasında kesinlikle gerekli olmadıkça kullanılmamalıdır.Emziren annelerde kullanılmamasıönerilir. İlaç verildiğinde geçici bir görme bulanıklığı söz konusu olursa,hastanın araba sürmeye veya makine kullanmaya başlamadan önce görmesi tekrarnetleşene kadar beklemesi gerekir.

Yan Etkileri: Konjunktivalhiperemi, kirpiklerde uzama ve oküler kaşıntı, alerjik konjunktivit, astenopi,blefarit, konjunktival ödem, kornea erozyonu, kirpiklerde koyulaşma, gözkapağında kızarıklık ve kaşıntı, oküler ağrı, yabancı cisim hissi, irispigmentasyonunda artış, yanma, oküler kuruluk, oküler iritasyon, fotofobi,perioküler deri pigmentasyonu, yüzeyel noktalı keratit, göz yaşarması, görmebozukluğu ve görme keskinliğinin kötüleşmesi görülebilir.

İlaç Etkileşimleri: Bimatoprostunsistemik konsantrasyonları oküler dozlamadan sonra son derece düşük olduğundan,insanlarda ilaç etkileşmeleri beklenmemektedir.

Doz Önerisi: Monoterapide veya adjuvan tedavide kullanıldığında,tavsiye edilen doz, etkilenen gözlere günde bir kez akşamları bir damlaLumigan’dır. Birden fazla topikal oftalmikilaç kullanıldığı takdirde, ilaçların en az 5 dakika ara ile uygulanmasıgerekir.Lumigankoruyucu olarak benzalkonyum klorüriçerdiğinden, kontak lensler gözde iken uygulanmamalıdır. Kontakt lenslerilacın verilmesinden 15 dakika sonra tekrar takılabilir.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.