Luminal

Luminal

Tablet

Bayer

Fenobarbital

Ambalaj: 100 mgx10 tablet.

Luminaletten

Tablet

Fenobarbital

Ambalaj: 15 mgx30 tablet.

Endikasyon: Status epileptikus,epilepsi, kalp enfarktüsü, eklampsi ve spastik durumların süreklitedavisi, hiperemezis gravidarum, tetani ve spazmofili, tetanus,morfini bıraktırma tedavisinde ve şiddetli uykusuzluk hallerindehipnotik olarak, boğmaca öksürüğünün kombine tedavisi, koreaminor, anjina pektoris, hipertiroidi ve klimakteriumdaki gerilimlerdeendikedir.

Kontra Endikasyon: Şiddetlikaraciğer ve böbrek fonksiyon bozukluğu olan ve akut porfirilihastalarda, alkol, uyku ilaçları, analjezikler ve psikotrop maddelerleolan akut zehirlenmeler, ağır miyokard harabiyeti, hipoadrenalizm,hiperkinesis, kontrol edilemeyen ağrılar ve anamnezde obstrüktifsolunum yolu hastalığı olanlarda kontrendikedir.

Uyarılar: Bağımlılık yapabilir.Makine ve araç kullananlarda veyaşlılarda dikkatle kullanılmalıdır. Alkolle birlikte kullanılmamalıdır.Plasenta bariyerini aşar, gebelerde kullanılmamalıdır.Az miktarda anne sütüne geçer.

Yan Etkileri: Sık olaraksedasyon, nadir olarak ortaya çıkmakla birlikte tıbbi gö-zetim gerektirenmental konfüzyon, mental depresyon, nefes almada güçlük hipersensitivitereaksiyonları (ciltte dö-küntü), nedeni bilinmeyen boğaz ağrısıve ateş, olağan dışı kanama ve çürükler (trombositopeni), eksitasyon(paradoksal reaksiyon), yorgunluk, halsizlik (hipotansiyon megaloblastikanemi), kalp atım sayısında azalma (SSS depresyonu), deri ve gözlerdesarılık (hepatik disfonksiyon) gibi yan etkiler gö-rülebilir.

İlaç Etkileşimleri: oral antikoagülanlar,glukokortikoidler, oral kontraseptifler, fenitoin, griseofulvin,rifampisin, fenotiyazinler, siklosporin, doksisiklin, fenilbutazon,metronidazol, teofilin, karbamazepinin plazma düzeylerini düşürereketkilerini azaltır.

Doz Önerisi: Luminal Tablet: Yetişkinler için bir kerede en fazla 0.4 g, bir günde ise0.8 g olup, ortalama günlük doz 0.1-0.4 g’dir.LuminalettenTablet: Yaş, vücutağırlığı ve endikasyona göre doz 1 tabletten maksimum 8 tablete kadar, günebölünerek alınır.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.