Maltofer

Maltofer

Oral Solüsyon

Abdi İbrahim

Demir III hidroksidpolimaltoz kompleksi

Ambalaj: 100 mg/5 mLx10 Flakon.

Endikasyon: Özellikledemir eksikliği anemisi başta olmak üzere tüm latent ve manifest demireksikliklerinin tedavisinde kullanılır.

Kontra Endikasyon: Demiryüklenmesi bulunanlarda veya demirin kullanımında bir bozukluğun söz konusuolduğu durumlarda (örneğin hemokromatozis, hemosiderosis, kurşun anemisi,sidero akrestik anemi, talasemi). Demir eksikliğinin neden olmadığı anemiler(örneğin hemolitik anemi).

Uyarılar: Oral demir preparatlarının kullanımı sırasında dışkınınrengi koyulaşabilir, bu durum normal olup, herhangi bir önlem gerektirmez.Gebelikte, özellikle 2. ve 3. trimesterde artan demir gereksinimi demireksikliğine sebep olabileceği için, demir takviyesi önerilmektedir. Emzirenanneye demir preparatı verilmesi, bebekte bir demir intoksikasyonuna veyabebekte var olan demir eksikliğinin ortadan kaldırılmasına neden olmaz.

Yan Etkileri: Enderolarak gastrointestinal irritasyon, epigastrik dolgunluk, bulantı, diyare,kabızlık gibi yan etkiler görülebilir.

İlaç Etkileşimleri: Demiriyonları (Ferroz tuzları) fitatlar, oksalatlar, taninler tetrasiklinler veantiasitlerle çözünmeyen şelatlar oluşturarak demir emilimini azaltırlar.

Doz Önerisi: Yemekler sırasında veya yemekten hemen sonraalınmalıdır. Çocuklar (>12 yaş), erişkin ve yaşlılarda latent demireksikliğinde günde ½-1 Flakon (50-100 mg).Ciddi demir eksikliğinde günde2-3 kez 1 Flakon (200-300 mg). Manifest demir eksikliğinde normal kandeğerlerine ulaşmak ortalama 3-5 aylık tedavi ile olur. Latent demireksikliğinde tedavi süresi 1-2 aydır. Hb konsantrasyonunun normaledönmesinden sonra depoların dolması için 2-3 aylık süre boyuncaher gün 1 Flakon içilmesi gereklidir.

Maltofer Fol

Çiğneme Tableti

Abdi İbrahim

Ferro III hidroksidpolimaltoz kompleksi (=100 mg elementel demir), folik asit 0.35 mg

Ambalaj: 30 tablet.

Endikasyon: Latent vemanifest demir eksikliğinin tedavisinde, ayrıca gebelik boyunca, gebeliköncesinde ve sonrasında (laktasyon döneminde) görülen demir ve folik asiteksikliğini engellemede endikedir.

Kontra Endikasyon: Organizmayaaşırı dozda demir yüklenmesi (hematokromatoz, hemosideroz), demir kullanımı bozuklukları(kurşun anemisi, sideroakrestik anemi, talessemi), B12vitaminieksikliğine bağlı megaloblastik anemi ve hemolitik anemilerdekullanılmamalıdır.

Uyarılar: Enfeksiyona ya da malignansiye bağlı anemilerde yerinekonulan demir retiküloendotel sistemde depolanır ve ancak primer hastalıktedavi edildikten sonra kullanılabilir. Diyabetiklere dikkat: Her bir tablet0.04 dilim ekmeğe eşdeğerdir.

Yan Etkileri: Enderolarak tokluk hissi, epigastrik ağırlık hissi, bulantı, kabızlık ve ishal gibiyan etkiler görülebilir. İlacın kesilmesiyle bu şikayetler kaybolur. Dışkıdagörülebilecek koyu rengin klinik olarak hiçbir önemi yoktur.

Doz Önerisi: Manifest demir eksikliğinde, hemoglobin değerleri normaldeğerlere ulaşana kadar günde 2-3 kez birer tablet, daha sonra demirdepolarının doldurulması amacıyla gebelik boyunca günde 1 tablet.Latent demir eksikliği ve demir+folikasit eksikliğinin engellenmesinde, günde 1 tablet. Tabletin yemek sırasındaveya yemekten sonra çiğnenmesi ve üzerine bir yudum sıvı alınması önerilir.Tabletleri bütünüyle bir miktar sıvı ile yutmak da mümkündür. Demir depolarınıdoldurmak için, kan parametrelerinin (Hb, Hct, eritrosit sayısı) normaledönüşünden yaklaşık 1 ay sonrasına kadar tedavi sürdürülmelidir.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.