Marcaine ‰5

Marcaine ‰5

Enjektabl Solüsyon

AstraZeneca

Bupivakain HCl

Ambalaj: 100 mg/20 mLx1 Flakon.

Endikasyon: Derin kasgevşemesinin gerekmediği uzun süreli sinir iletim (kondüksiyon)blokları ve epidural anestezi ve obstetrik anestezi için kullanılır.

Kontra Endikasyon: Amid grubulokal anesteziklere aşırı duyarlı olanlarda kontrendikedir. İntravenözregional anestezide (Bier bloku) kontrendikedir.

Uyarılar: Bupivakainin yanlışlıkla damariçine enjekte edilmesini önlemek için büyük özen gösterilmelidir.12 yaşın altındaki çocuklara uygulanması önerilmez. Bupivakainanne sütüne geçer ancak, tedavi edici dozlarda anne sütüne geçenmiktar çok az olduğundan, çocuğu etkileme tehlikesi yoktur.

Yan Etkileri: Dilde uyuşma,sersemlik, baş dönmesi, bulanık görme, tremor ve bunları izleyen uykuhali, konvülziyonlar, bilinç kaybı ve solunum durması, hipotansiyonve miyokard depresyonu gö-rülebilir.

Doz Önerisi: Yalnızca anestezi konusunda deneyimlihekimler tarafından ya da bu hekimlerin denetiminde kullanılmalıdır.

MarcaineSpinal

Enjektabl

Bupivakain HCI

Ambalaj: 20 mg/4 mLx5 ampul.

Endikasyon: 2-3 saatsüreli ürolojik cerrahide ve alt ekstremite ameliyatlarıyla45-60 dakika süren batın cerrahisinde spinal anestezi amacıyla kullanılır.

Kontra Endikasyon: Amid grubulokal anesteziklere aşırı duyarlı olanlarda kontrendikedir. Uygulananturnikenin gevşemesine bağlı olarak, genel dolaşıma geçebilecekolan bupivakain, sistemik toksik etkilere neden olabileceğinden,intravenöz regional anestezide (Bier bloku) kontrendikedir.

Yan Etkileri: Santral sinirsistemi reaksiyonları, dilde uyuşma, sersemlik, baş dönmesi, bulanıkgörme, tremor ve bunları takip eden uyku hali, konvülziyonlar, bilinçkaybı ve solunum durması görülebilir. Hipotansiyon ve miyokard depresyonugörülebilir.

Doz Önerisi: Cerrahide spinal anestezi içinyetişkinlere önerilen ortalama doz 2-3-4 mL (10-15-20 mg) bupivakainhidroklorürdür.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.