Muconex

Muconex

Efervesan Tablet

TriPharma

Asetil sistein

Ambalaj: 600 mgx10 efervesan tablet.

Eşdeğeri: Acetylcystein 600 Trom Efervesan Tablet: 600 mgx10 tablet(Adeka).

Muconex

Şurup

Asetil sistein 200mg/5 mL

Ambalaj: 200 mg/5 mLx40 g granül içeren 100 mL’lik şişe

: : 200 mg/5mLx60 g granül içeren 150 mL’lik şişe.

Eşdeğeri: AsistŞurup: 200 mg/5 mLx100 ve 150 mL(Hüsnü Arsan);Oxxa Şurup: 200 mg/5 mLx150 mL(Toprak);

Endikasyon: Yoğun kıvamlıbalgamın atılması, azal--tılması, ekspektorasyonun kolaylaştırılmasıgereken du--rumlarda, bronkopulmoner hastalıklarda, bronşik sekresyonbozukluklarının tedavisinde endikedir.Asetil sisteinin asetaminofen(parasetamol) zehirlenmelerinde karaciğer harabiyetini azaltıcıetkisi de vardır.

Kontra Endikasyon: Asetil sisteineaşırı duyarlı olduğu bilinen kişilerde kontrendikedir.

Uyarılar: Gastroduodenal ülser durumlarında,ayrıca asetil sisteinin verilmesinden sonra bronşiyal sekresyondabelirgin bir artış olabilir. Asetil sisteinin anne sütüne ve fetüsegeçmesiyle ilgili yeterli veri olmadığından, gebelerde ve emzirenlerdezorunlu nedenler olmadıkça kullanılmamalıdır.

Yan Etkileri: Kusma vebulantı tipinde gastrointestinal bozukluklar, stomatit ve rinore(burun akıntısı), ürtiker, baş ağrısı, kulak çınlaması, nadirenalerjik deri reaksiyonları oluşturabilir. Özellikle astmatik hastalardabronkospazm yapabilir.

İlaç Etkileşimleri: Mukomodifikatörbronşikler, atropinik sekresyon kurutucu maddeler ve antitüssiflerlebirlikte alınmamalıdır. Tetrasiklinler (doksisiklin hariç), ayrıayrı periyotlarda ve asetilsisteinden en az 2 saatlik aralarla uygulanmalıdır.

Doz Önerisi:

Muconex Efervesan Tablet: Yetişkinler ve 14 yaş üzeri çocuklaragünde bir kez 1 tablet (600 mg asetilsistein) veya günde iki kez ½ tablet sudaeritilerek içirilir. 6-14 yaş arası çocuklara günde 1 kez ½ tablet sudaeritilerek içirilir.HerEfervesan Tablet311 mgsodyum içermektedir. Düşük sodyum diyetinde olan hastalarda sodyum içeriği dikkatealınmalıdır.

Muconex Şurup: Solunumyolu hastalıklarında artmış sekresyonu azaltmak ve atılımı kolaylaştırmakamacı ile 2 yaşın altındaki çocuklarda 200 mg/gün (5 mL/gün), iki eşit dozda, 7yaşına kadar olan çocuklarda 400 mg/gün (10 mL/gün), iki eşit dozda, 7 yaşındanbüyüklerde ve erişkinlerde; 600 mg/gün (15 mL/gün), bir kerede veya üç eşitdoza bölünerek, semptomlarda iyileşme sağlanıncaya dek (8-10 gün)kullanılması önerilir. Parasetamol zehirlenmesinde antidot olarak yükleme dozu140 mg/kg, sürek dozu 4 saatte bir 70 mg/kg (17 doz) şeklinde kullanılabilir.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.