Mycobutin

Mycobutin

Kapsül

Pfizer

Rifabutin

Ambalaj: 150 mgx30 kapsül.

Endikasyon: C4 sayımları200/µl’ye eşit ya da daha düşük olan, bağışıklık sistemleri baskılanmışhastalardaM. avium intrasellülerkompleks (MAC) enfeksiyonlarının profilaksisinde;AIDS’li hastalarda yaygın semptomatikMycobacterium aviumenfeksiyonutedavisinde; kronik, rezistan ve yeni teşhis edilmiş pulmoner tüberkülozetdavisinde endikedir.

Kontra Endikasyon: Rifabutine ya da diğer rifamisinlere (örneğinrifampisin) karşı aşırı duyarlığı olanlarda kontrendikedir.

Uyarılar: Rifabutin, idrara, deriye ve vücut salgılarınakırmızıturuncu bir renk verebilir.İlacın kullanımı süresince yumuşak kontakt lenstakılmamalıdır. Şiddetli karaciğer yetmezliği olan hastalardadoz düşürülmelidir. Şiddetli böbrek bozukluğu varlığında dozun%50 oranında düşürülmesi gerekir. Gebelerde ve emziren kadınlarüzerinde yapılmış yeterli ve iyi kontrollü çalışmalar yoktur. Bu nedenlegebelerde yarar/risk oranı değerlendirilerek kullanılmalıdır.

Yan Etkileri: Bulantı, kusma, karaciğer enzimlerininartışı, sarılık, lö-kopeni, trombositopeni, anemi, artralji, miyalji,ateş, dö-küntü ve nadiren eozinofili, bronkospazm ve şok gibi aşırı duyarlıkreaksiyonları, deride renk değişikliği, reversibl olan hafif ileşiddetli derecede uveitis görülebilir.

İlaç Etkileşimleri: Rifabutin tedavisi sırasındaoral kontrasepsiyon yetersiz kalabileceğinden, hastalara diğerkontrasepsiyon yöntemlerini kullanmaları önerilmelidir. Rifabutin,klaritromisin ve/veya flukonazol ile birlikte verildiğinde, rifabutinplazma düzeylerinde bir artış meydana gelmektedir.

Doz Önerisi: Yetişkinlerde, genellikle günde bir kez, öğünlerebağımlı olmaksızın, günün herhangi bir saatinde tek doz şeklindeoral olarak alınır.Mycobutinile tek ilaç tedavisi uygulandığında, bağışıklıksistemi baskılanmış hastalarda MAC enfeksiyonunun profilaksisindegünde 300 mg (2 Kapsül);Mycobutinile kombine tedavi uygulandığında, nontüberkülozmikobakteriyel hastalıkta (negatif kültürler elde edildikten sonra)6 aya kadar günde 450-600 mg (3-4 Kapsül); pulmoner tüberkülozda 6-9ay süreyle günde 150 mg (1 Kapsül) veya negatif balgam kültürü eldeedildikten sonra tedavi en az 6 ay daha bu şekilde sürdürülür. Budoz, daha önce antitüberküloz ilaçlarla tedavi edilmiş hastalardagünde 300-450 mg/gün’e yükseltilmelidir.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.