Naponal

Naponal

Jel

Münir Şahin

Naproksen

Ambalaj: 100 mg/gx50 g’lik tüp.

Eşdeğeri: NaprodevJel: 100 mg/gx50 g(Deva);NaprosynJel: 100 mg/gx50 g(Abdi İbrahim).

Endikasyon: Miyalji,lumbalji, siyatalji, kas romatizması, fibromyozitis, tendinitis,tenosinovitis, bursitis, periartritis, tortikolis, ağrılı omuztutulması gibi kasiskelet sistemi hastalıklarında ve kas yırtılması,burkulma, ezilme, gerilme, hematom, travmatik ödemler ve infiltrasyonlarınlokal tedavisinde, ortopedik tedavilerde ve rehabilitasyon tedavilerindeyardımcı önlem olarak kullanılır.

Kontra Endikasyon: Nonsteroid antienflamatuvarlaraaşırı duyarlı kişilerde kullanılmamalıdır.

Uyarılar: Gö-ze ve çevresine, mukozalarave açık yaralara uygulanmamalıdır. Gebelikte ancak kesin gereksinimolduğunda ve hekim kontrolü altında kullanılmalıdır.

Yan Etkileri: Tedavinin kesilmesini gerektirmeyecekşiddette hafif lokal irritasyon, eritem, dermatit gibi yan etkilergö-rülebilir.

Doz Önerisi: Günde 2 kez cilt üzerine tamamen emilene kadarhafifçe ovularak sürülür.

Naponal

Tablet

Naproksen

Ambalaj: 250 mgx30 Tablet

: : Fort Tablet 500 mgx20 tablet.

Eşdeğeri:

NaprosynEC Fort Tablet: 500 mgx20 tablet(Abdi İbrahim).

Endikasyon: Romatoidartrit, juvenil romatoid artrit, osteoartrit (dejeneratif artrit),ankilozan spondilit ve gutta antienflamatuvar ve analjezik olarak;dismenore ve rahim içi araç uygulamasında, uterus relaksasyonu veanaljezi sağlamak amacıyla; burkulma, gerilme, ortopedik ve cerrahiameliyatlarda analjezik olarak; bursit, tendinit, sinovit, tenosinovit,lumbagoda analjezik amaçla; Enfeksiyöz hastalıklarda spesifik tedaviyeek olarak analjezik antienflamatuvar ve antipiretik amaçla kullanılır.

Kontra Endikasyon: Naproksenve benzeri ilaçlara duyarlı kişilerde, aspirin vb. ilaçlara karşıastım, rinit ve ürtiker gibi alerjik reaksiyon gösterenlerde, bugrup ilaçlar arasında çapraz alerjik reaksiyonlar oluşabileceğindenkullanılmamalıdır. Aktif mide ve duodenum ülserleri olan hastalardakullanılmamalıdır.

Uyarılar: Ağır kanama ve perforasyon dadahil ciddi gastrointestinal yan etkilerin kümülatif insidansı,naproksenin (veya diğer nonsteroidal antienflamatuvar ilaçların)kullanılma süresi arttıkça, hemen hemen doğrusal olarak yükselir.Kalp yetmezliği, kalp fonksiyon bozukluğu ve karaciğer fonksiyonbozukluğu olan hastalarda kullanılırken dikkatli olunmalıdır.Böbrek fonksiyon testleri bozulduğu takdirde kullanılmamalıdır.Trombosit agregasyonunu azaltıp, kanama zamanını uzatır. Gebelikte,özellikle ilk ve üçüncü trimesterde çok gerekmedikçe kullanılmamalıdır.Emziren annelere verilmemelidir. Jüvenil artrit dışında çocuklardakullanılmamalıdır.

Yan Etkileri: Karındarahatsızlık hissi, bulantı, hafif periferal ödem, kulak çınlaması,baş dönmesi, işitme ve görme bozuklukları, çarpıntı, dispne, hazımsızlık,kabızlık, mide ağrısı, mide yanması gibi yan etkiler gö-rülebilmektedir.

İlaç Etkileşimleri: Birliktekullanımında hidantoin, sülfonamid ya da sülfonilüreler gibi ilaçlarındoz ayarı yapılmalıdır. Oral antikoagülan alanlara da dikkat edilmelidir.Probenesid ile birlikte alınmasında naproksenin yarılanma ömrübelirgin olarak artar. Birlikte kullanımında metotreksatın toksisitesiartabilir. Propranolol ve diğerbblokerlerin antihipertansif etkisini azaltabilir.Plazma lityum konsantrasyonu artabilir. Bütün nonsteroid antienflamatuvarilaçlar, ACE inhibitörleri kullanımı ile birlikte gö-rülebilenböbrek yetmezliği riskini artırabilir. Naproksen zidovudininplazma düzeylerini yükselttir.

Doz Önerisi: Romatoid artrit, ankilozan spondilit, atrozisgibi akut, kronik kasiskelet ve yumuşak doku iltihaplarında günde2 kez sabah ve akşam 1 g verilir. İki hafta içinde artritte semptomatikiyileşme gö-rülür. İyileşme bu süre içinde gözlenmezse tedaviye 2haftalık uzatmayla devam edilir. Akut gut nö-betlerinde tedaviyebaşlama dozu 750 mg, daha sonra nö-bet dininceye kadar 8 saatte bir250 mg ile tedaviye devam edilmelidir. Diğer ağrılı durumlarda veprimer dismenore, akut tendini ve bursitte önerilen başlama dozu500 mg olup, daha sonraki tedavi sırasında 6-8 saatte bir 250 mg alınır.Günlük doz 1250 mg’yi geçmemelidir.Çocuklarda: 5 yaşından büyük çocuklarda jüvenilromatoid artrit tedavisinde kg başına 10 mg, doz ikiye bö-lünereksabah ve akşam verilmelidir.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.