Nasacort

Nasacort

Nazal Sprey

SanofiAventis

Triamsinolon asetonid55 µg/doz

Ambalaj: 120 püskürtme yapabilen 15 mL’lik şişe.

Endikasyon: Yetişkinlerde ve 6 yaş üstündeki çocuklarda mevsimselve perenial allerjik rinitte endikedir.

Kontra Endikasyon: Triamsinolon asetonide karşı aşırı duyarlığıolanlarda kontrendikedir.

Uyarılar: Kısa süre önce nazal septal ülser, burun ameliyatı veyatravması geçiren hastaların yaralarının iyileşmesinde kortikosteroidininhibitör etkisinden ötürü, iyileşme gerçekleşinceye kadar triamsinolonasetonidin dikkatle kullanılması gereklidir. Lisanslı dozda nazal kortikosteroidalan çocuklarda büyüme gecikmesi gö-rülmektedir. Triamsinolon asetonid insansütüne geçebilir. Triamsinolon asetonid, anneye olan yararı, fetüse/bebeğegelebilecek risklerden daha önemli olmadığı sürece gebelik/emzirme süresindekullanılmamalıdır.

Yan Etkileri: Burun iltihabı, başağrısı ve farenjit, burun kanaması,burun tahrişi, mukoza zarının kuruması, nazosinus konjesyonu ve hapşırmagörülebilir. Nadiren nazal septal perforasyonlar bildirilmiştir. Özellikleuzun süreli olarak yüksek dozda verildiğinde, nazal kortikosteroidlerinsistemik etkileri görülebilir.

Doz Önerisi: 12yaşında ve daha büyük hastalar için: Önerilenbaşlangıç dozu her gün bir kere, her burun deliğine 2 püskürtmedir.Semptomlar kontrol altına alınınca, hastalar günde bir kez, her burun deliğinebir püskürtme ile tedavi edilirler.6 ile 12yaş arasındaki pediyatrik hastalar için: Önerilendoz, günde bir kez her burun deliğine 1 sprey olmak üzere 110 mikrogramdır.Daha ağır semptomlar gösteren hastalarda, 220 mikrogramlık doz kullanılabilir.Ancak semptomlar kontrol altına alındığında, hastaya daha en düşük etkili dozverilebilir. Yeni bir kanıt elde edilinceye kadar, 12 yaşın altındakiçocukların 3 aydan fazla kullanmaması önerilmektedir.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.