Nootropil

Nootropil

Ampul IM/IV

UCB

Pirasetam

Ambalaj: 1g/5 mLx12 ampul.

Nootropil

Film Tablet

Pirasetam

Ambalaj: 800 mgx30 film tablet.

Eşdeğeri: NörotropFilm Tablet: 800mgx30 tablet(İlsan).

Nootropil

Şurup

Pirasetam

Ambalaj: 200 mg/mLx200 mL’lik şişe.

Endikasyon: YaşlılardaAlzheimer hastalığı dışındaki hafıza, dikkat, konsantrasyon azalması gibipsikoorganik kognitif bozuklukların tedavisi; vazomotor veya ruhsal kaynaklıbaş dönmeleri dışında vertigo ve denge bozuklukları; kortikal kaynaklımiyoklonus tedavisi ile çocuklarda logopedikler gibi uygun önlemlerle kombineolarak disleksi tedavisinde endikedir.

Kontra Endikasyon: Ağır böbrekyetersizliklerinde kullanılmamalıdır. Diyaliz uygulanmayan hastalardayüksek dozların kısa aralıklarla kullanılması önerilmez.

Uyarılar: Trombosit agregasyonu üzerindeki etkisi nedeniyle,hemostaz, büyük cerrahi girişim ya da şiddetli hemoraji gibi altta yatanbozukluğu olan hastalarda dikkatli olunmalıdır. Pirasetam böbrekler yoluylavücuttan atıldığından, böbrek yetmezliği olgularında dikkatli olunmalıdır.Kesin gerekmedikçe, gebelik sırasında kullanılmamalıdır. Emzirme sırasındakullanımından kaçınılmalı ya da tedavi uygulanırken emzirmeye ara verilmelidir.Motorlu taşıt ve dikkat gerektiren araç kullanımı üzerinde bir etki göstermesiolasıdır ve dikkate alınmalıdır.

Yan Etkileri: Tedavininbaşında ajitasyon gö-rülebilir. Baş dönmesi, baş ağrısı, ekstrapiramidalsemptomlar ve konvülsiyon, uyku bozuklukları, sinirlilik, irritabilite,tremor gibi nö-rolojik; mide ağrısı, bulantı, kusma, diyare, kabızlıkve anoreksi gibi gastrointestinal bozukluk; hemoglobin ve hematokritdeğerlerinde azalma gö-rülebilir.

İlaç Etkileşimleri: Sadece 1 olguda pirasetam ve tiroid ekstreleri(T3-T4) birlikte verildiğinde konfüzyon, irritabiliteve uyku bozukluğu gö-rüldüğü bildirilmiştir.

Doz Önerisi: Akut olgularda IV form, sürek tedavisinde ve kronikpatolojilerde oral yol seçilmelidir. Yüksek dozlu parenteral kullanımdaetki birkaç gün içinde gö-rülür; kronik tedavilerde ise optimal etkiye6-12 haftada ulaşılır.Günlük uygulama 3 eşit doz halinde yapılmalıdır.Psikoorganik sendromlarda 4.8 g/gün dozunda başlanır ve 2.4 g/gün dozuyladevam edilir. Vertigoda 2.4-4.8 g/gün, öğrenme güçlüğünde iki eşit dozabölünerek 3.2 g/gün, kortikal kaynaklı miyoklonusta 7.2 g/gün önerilir.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.