Norlevo

Norlevo

Tablet

Abdiİbrahim

Levonorgestrel

Ambalaj: 750 mcgx2 tablet.

Endikasyon: Kondomyırtılması, oral kontraseptifin unutulması, spiralin çıkarılması, diyaframınyerinden çıkması, koitus interruptus metodunun hatalı uygulanması, ısı ölçümyöntemiyle yapılan korunmalarda fertil döneme rastlayan ilişkiler ve tecavüzgibi beklenmeyen cinsel ilişkilerin ardından veya kontraseptif metodun etkigöstermemesinin beklendiği durumlarda 72 saat içinde kullanılır.

Kontra Endikasyon: Levonorgestrelehipersensitivite gösteren kişilerde kontrendikedir.

Uyarılar: Dış gebelikriski olan hastalara (önceden salpenjit veya ektopik gebelik geçirenler)önerilmez. Ağır hepatik yetmezlikte önerilmez. Crohn hastalığı gibi ağırmalabsorpsiyon sendromları etkinliğini azaltabilir. Aynı siklus içindetekrarlanması önerilmez. Önceden oluşmuş gebeliklerde endike değildir ve olangebeliği ortadan kaldırmaz. Anne sütüne geçmektedir. Bu nedenle uygulamadanönce emzirme ve her uygulamadan sonraki sütün bebeğe verilmemesiönerilmektedir.

Yan Etkileri: En sıkgörülen istenmeyen etkiler; bulantı, karın ağrısı, baş ağrısı, halsizlik, başdönmesidir. Meme duyarlığı, damla halinde veya düzensiz kanama bildirilmiş olupgelecek periyoda kadar sürebilir.

İlaç Etkileşimleri: Levonorgestreletkinliği fenobarbital, fenitoin, primidon, karbamazepin, rifabutin,rifampisin, griseofulvin, ritonavir ile birlikte kullanıldığında azalır.

Doz Önerisi: Gerekli doz iki tablettir. Birinci tablet korunulmamışilişkiden sonra mümkün olan en kısa zamanda mümkünse 12 saat içinde ve 72 saatigeçmeyen bir sürede alınmalıdır.İkinci tablet 12 ile 24 saat arasında alınmalıdır.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.