Okavax

Okavax

Flakon

SanofiPasteur

Attenüe canlıvarisellazoster virüsü (Oka suşu) 1000 PFU/0.5 mL

Ambalaj: Liyofilize aşı içeren flakon ve 0.7 mL çözücü (enjeksiyoniçin distile su).

Endikasyon: Su çiçeği enfeksiyonunun önlenmesi.

Uyarılar: Bu aşı genel aşılama kuralları çerçevesindekullanılmalıdır. Aşılamadan önce, aşı olacak kişiler genel sağlık durumlarıbakımından bir hekim tarafından muayene edilmelidir. Şok veya anafilaktiksemptomlar (ör. ürtiker, dispne, perioral ödem veya laringeal ödem) meydanagelebilir. Çocuk sahibi olma yaşına gelmiş kadınlar aşılamadan yaklaşık bir ayönce uygun doğum kontrol yöntemlerini uygulamaları ve aşılamadan sonra en aziki ay süreyle gebe kalmamaları konusunda uyarılmalıdır. Ateş-li olanlar,akut hastalığı olanlar, bu aşının komponentleri nedeniyle anafilaksi geçirenkişiler, gebeler aşılama için uygun değildir.

Yan Etkileri: Ateş ve döküntü, bazan sağlıklı çocuklarda ve yetişkinlerdeaşılamadan 1-3 hafta sonra ortaya çıkmaktadır. Anafilaktik semptomlar (ör.ürtiker, dispne, dudak ödemi, veya laringeal ödem) nadir olarak görülür.Nadir de olsa aşılamadan hemen sonra döküntü, ürtiker, eritem, prürit ve ateşşeklinde kendini gösteren bir hipersensitivite reaksiyonu meydana gelebilir.Enjeksiyon bölgesinde nadiren kızarıklık, şişme ve endürasyon gibi lokalreaksiyonlara raslanır.

İlaç Etkileşimleri: Bu aşı aşılamadan önce 3 ay içerisinde kan veyagammaglobulin preparatları kullanan kişilerin aşılanması 3 ay veya dahasonrasına ertelenmelidir. Kawasaki veya akut immün trombositopenik purpura(ITP) hastaları gibi yüksek dozda gammaglobulin tedavisi (ör. 200 mg/kg veyadaha fazla) gören kişilerin aşılanması en az 6 ay sonrasına ertelenmelidir.Diğer canlı aşılarla (ör. oral polio, kızamık, kabakulak, kızamıkçık, BCG, veyasarı humma aşısı) aşılananların aşılanmadan önce en az 4 hafta beklemeleriönerilmektedir.

Doz Önerisi: Bu aşı, birlikte verilen çözücünün (enjeksiyon içindistile su) 0.7 mL’si ile çözülür ve genellikle bir doz (0.5 mL) SC olarakenjekte edilir.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.