Ox-xa

Ox-xa

Kapsül

Toprak

Asetilsistein

Ambalaj: 200 mgx30 kapsül.

Eşdeğeri:

Asist Kapsül: 200 mg/x30 kapsül(Hüsnü Arsan).

Ox-xa

Şurup

Asetilsistein

Ambalaj: 200mg/5 mLx150 mL’lik şişe granül.

Eşdeğeri:

Asist Şurup: 200 mg/5 mLx150 mL(Hüsnü Arsan);Muconex Şurup: 200 mg/5 mLx150 mL(TriPharma);

Endikasyon: Yoğun kıvamlıbalgamın atılması, azal--tılması, ekspektorasyonun kolaylaştırılmasıgereken du--rumlarda, bronkopulmoner hastalıklarda, bronşik sekresyonbozukluklarının tedavisinde endikedir.Asetil sisteinin asetaminofen(parasetamol) zehirlenmelerinde karaciğer harabiyetini azaltıcıetkisi de vardır.

Kontra Endikasyon: Asetil sisteineaşırı duyarlı olduğu bilinen kişilerde kontrendikedir.

Uyarılar: Gastroduodenal ülser durumlarında,ayrıca asetil sisteinin verilmesinden sonra bronşiyal sekresyondabelirgin bir artış olabilir. Asetil sisteinin anne sütüne ve fetüsegeçmesiyle ilgili yeterli veri olmadığından, gebelerde ve emzirenlerdezorunlu nedenler olmadıkça kullanılmamalıdır.

Yan Etkileri: Kusma vebulantı tipinde gastrointestinal bozukluklar, stomatit ve rinore(burun akıntısı), ürtiker, baş ağrısı, kulak çınlaması, nadirenalerjik deri reaksiyonları oluşturabilir. Özellikle astmatik hastalardabronkospazm yapabilir.

İlaç Etkileşimleri: Mukomodifikatörbronşikler, atropinik sekresyon kurutucu maddeler ve antitüssiflerlebirlikte alınmamalıdır. Tetrasiklinler (doksisiklin hariç), ayrıayrı periyotlarda ve asetilsisteinden en az 2 saatlik aralarla uygulanmalıdır.

Doz Önerisi: Oxxa Kapsül: 2-7 yaş arası çocuklarda sabahve akşam birer Kapsül olmak üzere toplam 2 Kapsül; 7 yaşından büyüklerve erişkinlere sabah, öğlen ve akşam birer Kapsül olmak üzere toplam3 Kapsül. Parasetamol antidotu olarak, parasetamolün aşırı dozdaalınmasından sonraki ilk 24 saat içinde ilk doz olarak 140 mg/kg dozundauygulanır. Sürek tedavisi olarak 4 saatte bir 70 mg/kg dozunda kullanılır(17 doz). Uygulamadan sonraki ilk saat içinde kusma olursa, aynı dozuntekrarlanması önerilir.

Oxxa Şurup: 0-2 yaş arası çocuklara sabah veakşam yarımşar ölçek olmak üzere toplam 200 mg; 2-7 yaş arası çocuklarasabah ve akşam birer ölçek olmak üzere toplam 400 mg; 7 yaşından büyüklerve erişkinlere sabah, öğlen ve akşam birer ölçek olmak üzere toplam600 mg. Parasetamol antidotu olarak,Ox-xa Kapsülile aynı doz önerilir.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.