Paraks

Paraks

Tablet

Adeka

Levamizol

Ambalaj: 40 mgx6 Tablet.

Eşdeğeri:

SitraksDraje: 40 mgx6 tablet(SanofiAventis).

Endikasyon: Ascarislumbricoides, Necator americanus, Enterobius vermicularis, Ancylostomaduodenaletedavilerindeendikedir.AntineoplastikYardımcı Etkisi: Kolorektal karsinomda, kolonunDukes C adenokarsinomunda, florourasil ile birlikte; primer reseksiyonile yaygın ve lokal metastazların blok halinde çıkarılmadığı kesindeğilse, hastalık artığı kaldığı mikroskopik olarak belli ise, primertümö-rün komple rezeksiyonundan sonra, levamizol HCl kullanılır.

Kontra Endikasyon: Ciddi karaciğer ve/veya böbrekrahatsızlığı olanlarda, kan diskrazisi olanlarda ve duyarlıkişilerde kullanılmamalıdır.

Uyarılar: Kemik iliği depresyonu (artabilir);enfeksiyon (kemik iliği depresyonu sonucu enfeksiyon kö-tüleşebilir);kriz düzensizliği (tedaviye eşlik eden krizlerin sıklığını levamizolhidroklorür artırabilir) gibi durumlarda tıbbi sorunlar mevcutsa,yarar/zarar durumu gözden geçirilmelidir. Bu ilaçla birlikte alkolalınmamalıdır. Hekim tarafından kesin gereksinme gö-rülmedikçegebelik sırasında kullanılmamalıdır.

Yan Etkileri: Kaşıntı, bulantı, iştahsızlık,karın ağrısı, baş dönmesi, kas ağrıları, ateş ve uykusuzluk gibiyan etkiler gö-rülürse de bunlar ilaç alımının kesilmesi ile tamamenkaybolur. Ender olarak santral sinir sistemi toksisitesi, özellikleataksi, bulanık gö-rüş, konfüzyon, parestezi, gecikmiş diskinezi,titreme, serebrospinal sıvıda pleyositoz ve hepatotoksisite gö-rülebilir.Daha sık olarak ishal, metalik tat ve kusma, gözlenen yan etkilerdendir.

İlaç Etkileşimleri: Antikoagülan ilaçlarla, örneğinkumarin ile birlikte kullanıldığında protrombin süresinde artışgörülür. Kemik iliği depresanları ile birlikte kullanıldığındatrombositopenik ve/veya lö-kopenik etkilerde artma olur.

Doz Önerisi: Antihelmintik olarak 1 gün ve 1 kez verilir. 2-5yaş arasındaki ortalama 15 kg ağırlığındaki çocuklara 1 Tablet,ortalama 20-25 kg ağırlığındaki çocuklara 1.5 Tablet; 5-15 yaş arasındakiortalama 30-35 kg ağırlığındaki çocuklara 2 Tablet, otalama 40 kgağırlığındaki çocuklara 2.5 Tablet; yetişkinlere (50 kg) 3 Tabletverilir. Bu dozlarda tam tedavi gerçekleşmezse, bir hafta sonra, aynıdoz mik-tarıyla ikinci bir kür uygulanır. Tabletler bir miktar su iletok karnına alınır, ayrıca müshil kullanılması gerekmez. Kolorektalkarsinomda yetişkinlerde, ameliyattan sonra, 7 gün ile 30 gün arasındabaşlayarak 3 gün süre ile her 8 saatte bir 50 mg baz madde karşılığı1.25 Tablet alınır. Bu doz şekli her iki haftada bir tekrarlanır ve biryıl sürer.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.