Permasol

Permasol

Tablet

Münir Şahin

Potasyum permanganat

Ambalaj: 250 mgx20 tablet.

Endikasyon: Bakterisidal,fungisidal, asterigent ve oksidasyon etkileri nedeniyle antiseptik,dezenfektan ve koku giderici olarak, örneğin atletlerde gö-rülenayaklardaki enfeksiyonlara karşı kullanılır.

Kontra Endikasyon: Duyarlı kişilerde kullanılmamalıdır.

Uyarılar: Konsantre potasyum permanganatSolüsyonları dokuyu tahriş edici ve irritan etki gösterir.Öldürücü dozu 5-10 g’dir. Tentürdiyotgibi iyotlu dezenfektan maddelerle geçimsizdir, birlikte kullanılmamalıdır.Çocuklarda özellikle pişiklerde kullanılmaz.

Yan Etkileri: Konsantre çö-zeltileri yakıcı,sık kullanıldığında dilüe çö-zeltileri dokuyu tahriş edici, irritanetkili olabilir ve korozif yanıklar oluşabilir. Eğer mukoza ile temasoluşmuşsa kahverengi lekeler, ödem, hemorajiler ve perforasyonavaran ciddi yaralanmalar meydana gelebilir.

Doz Önerisi: Apse ve yaraların temizliğinde taze hazırlanmış1/1000’lik; gargara ve ağız yıkamalarında taze hazırlanmış1/4000’lik; ekzema ve cilt hastalıklarında 15-20 dakikalık banyo tedavisisuretiyle 1/4000’lik solüsyon kullanılır. %5’lik potasyum permanganatsolüsyonu damarları büzerek kanı durdurmada güçlü bir etkiye sahiptir.Yalnız başka bir çare olmadığında, minör olgularda haricen kanıdurdurmada yardımcı olabilir, fakat irritan olduğu unutulmamalıdır.Morfin, afyon ve striknin zehirlenmelerinde 1/5000’lik Solüsyon mideyıkamada kullanılır, mideyi boşaltmada etkilidir. Atropin, kokainve barbitürat zehirlenmelerinde etkisi yoktur. Tifo, dizanteri,kolera gibi bağırsak enfeksiyonu salgınları ve bağırsak parazitlerindenkorunmak için, pişirmeden yenen meyve ve sebzeler, kaynatılıp soğutulmuşsudaki 1/1000’lik potasyum permanganat solüsyonunda 15-20 dakikabekletildikten sonra, kaynatılıp soğutulmuş başka bir suda, ilaçtaneser kalmayacak şekilde yıkanır. 1/1000’lik Solüsyon elde etmek için1 litre suya 4 Tablet, 1/2000’lik Solüsyon için 1 litre suya 2 Tablet,1/4000’lik Solüsyon için 1 litre suya 1 Tablet, 1/5000’lik Solüsyon için1.25 litre suya 1 Tablet, %5’lik Solüsyon için 100 mL suya (½ su bardağı)20 Tablet, cam veya emaye kapta eritilir, eritildikten sonra suyunkuvvetlice çalkalanması gerekir.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.