Plegicil

Plegicil

Damla

SanofiAventis

Asepromazin maleat1 mg (baz olarak)/10 damla

Ambalaj: 30 mL’lik şişe.

Endikasyon: Majör endikasyonupsikoz tedavisidir. Bunun yanında kusma ve bulantıda, hıçkırıkta,alkolik hallüsinasyonlarda ve diğer nö--ropsikiyatrik rahatsızlıklardakullanılır. Manik durumlar, paranoya, şizofreni, ajitasyon, hostilitegibi psikozlarda kullanılır.

Kontra Endikasyon: Komatoz durumlarda; yüksek doz santral sinir sistemidepresanı (alkol, barbitürat, narkotikler gibi) almış olanlardave kemik iliği depresyonu hastalarında kontrendikedir.

Uyarılar: Hastalara, tedavi süresincealkol kullanmamaları söylenmelidir. Araç kullananların dikkatliolmaları gerekir. Epilepsililerde kullanılmamalı ve metrazamiddenkaçınılmalıdır. Gebelere ve emziren annelere verilmemesi önerilir.

Yan Etkileri: Çok nadir olarak, yüksek doz veuzun süre kullanımda ekstrapiramidal belirtiler (diskinezi, parkinsonsendromu), uyuşukluk ve sersemlik hali; kardiyovasküler etki olarakortostatik hipotansiyon, taşikardi, ürtiker ve uzun süre alanlardaderi pigmentasyonu, agranülositoz, lö-kopeni, anemi ve ikter gö-rülebilir.

İlaç Etkileşimleri: SSS inhibitörleri ve alkol ilekarşılıklı etki artışına yol açar (barbitüratların, opium alkolidlerininsedatif ve hipnotik etkisini artırır). Amfetaminlerin stimülanetkisini ise azaltır. Hipotansiflerin etkisini potansiyelizeeder.

Doz Önerisi: Günlük doz yetişkinlerde 3 kez 20-30 damla; 30ay5 yaş arası çocuklarda bö-lünerek verilen günde 2-5 damla/kg; 5-12yaş arası çocuklarda günde 3 kez 15-20 damla ve yaşlılarda günde 3kez 15-20 damladır.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.