Preven

Preven

Acil Doğum Kontrol Kiti

Biomeks

Lak tablet: Levonorgestrel0.25 mg, etinil estradiol 0.05 mg

Ambalaj: 4 adet acil kontraseptif hap, bir gebelik testi ilebirlikte.

Endikasyon: Korunmasızcinsel ilişki ya da bilinen veya kuşku duyulan başarısız korunma sonrasındakadınlarda gebeliğin önlenmesinde endikedir. Optimal etkinlik için buhapların kullanımına cinsel ilişkiyi takip eden 72 saat içinde mümkün olduğuncaçabuk başlanmalıdır.

Kontra Endikasyon: Bilinenya da kuşkulu gebelik, pulmoner emboli (yeni ya da eski), iskemik kalphastalığı (yeni ya da eski), serebrovasküler kaza öyküsü, komplikasyonluvalvüler kalp hastalığı, ağır hipertansiyon, vasküler tutulumlu diyabet, fokalnörolojik semptomlu baş ağrıları, uzamış immobilizasyonlu ciddi ameliyat,bilinen ya da kuşkulu meme karsinomu ya da meme kanseri öyküsü, karaciğertümörleri (selim ya da habis), aktif karaciğer hastalığı. Ayrıca, bileşimdekiherhangi bir maddeye karşı duyarlılığı olan kadınlarda kullanım kontrendikedir.

Uyarılar: Oral kontraseptif haplar kullanımı kardiyovaskülerhastalık insidansında hafif bir artış, venöz tromboembolizm riski, kadınlardakiiskemik inme riskinde artış görülebilir. Kan basıncı artmış (>160/>100mmHg) kadınlarda kullanılmamalıdır.

Yan Etkileri: Bulantı,kusma, adet düzensizlikleri, meme duyarlığı, baş ağrısı, karınağrısı/krampları, baş dönmesi görülebilir.

İlaç Etkileşimleri: Diğerilaçlar etinil estradiolün etkinliğini azaltabilir ya da etinil estradiolseviyelerini artırıp olası yan etkileri çoğaltabilir. Etinil estradiol diğerbileşiklerin metabolizması ile etkileşime girebilir. Genelde, diğer ilaçlarınetinil estradiol üzerine etkisi etinil estradiolün emilim, metabolize olması yada atılımı ile etkileşime girmek şeklinde olurken, etinil estradiolün ötekiilaçlar üzerindeki etkisi metabolik yollar için rekabet şeklinde olmaktadır.

Doz Önerisi: PrevenAcil Doğu Kontrol Kitibirgebelik testi içerir. Bu test en son adet siklusunda ya da bir önceki siklustagerçekleşen cinsel birleşme sonucu varolan gebeliği kanıtlamak içinkullanılabilir. Eğer pozitif bir gebelik sonucu elde edilirse, hastaPrevenkitindekihapları almamalıdır. Test sonucu negatif çıkarsa haplar şu şekilde kullanılır: İlk iki hap korunmasız cinsel ilişkiden sonra ilk 72 saat içinde mümkünolduğunca erken alınmalıdır. Bunu 12 saat sonra ikinci doz iki hap izlemelidir.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.