Prevenar

Prevenar

IM Enjektör

Wyeth

2 µg sakkarid şeklinde4, 9V, 14, 18C, 19F ve 23F serotipleri ve 4 µg 6B serotipi (toplam 16 µgsakkarid) ve yaklaşık 20 µg CRM197 taşıyıcı protein

Ambalaj: 0.5 mLx1 kullanıma hazır enkektör.

Endikasyon: 6 haftaile 9 yaş arasındaki bebek ve çocuklardaStreptococcus pneumoniaeserotipleri 4, 6B, 9V, 14, 18C, 19F ve 23F’nin neden olduğu invaziv hastalık,pnömoni ve otitis media’ya karşı aktif bağışıklama için endikedir.

Kontra Endikasyon: Difteritoksoidi de dahil olmak üzere, aşının etkin madde veya yardımcı maddelerdenherhangi birine karşı aşırı duyarlık.

Uyarılar: Trombositopenisi veya bir başka pıhtılaşma bozukluğuolan, IM enjeksiyonun kontrendike olabileceği bebeklere ve çocuklara, olasıfaydanın kullanım riskine belirgin derecede ağır bastığı haller dışında uygulanmamalıdır.Orta şiddette veya ağır bir ateşli hastalık geçirmekte olanbebeklerin/çocukların aşılanması ertelenmelidir. Ancak, düşük dereceli ateş ileseyreden hafif şiddette solunum yolu enfeksiyonu gibi hastalıklar genelliklekontrendikasyon değildir. Prevenar uygulaması rutin difteri aşısının yerinegeçmez. Sadece intramüsküler uygulama içindir. Hiçbir şekilde IVuygulanmamalıdır. Aniden gelişen hastalık nöbet riski taşıyan çocuklarda,aşılama vaktinde aşılama sonrası ateş olasılığına karşı korunma amacı ileasetaminofen ve uygun diğer antipiretik ilaçlar uygulanabilir.

Yan Etkileri: Uygulamayerinde eritem, kabarıklık/şişme, ağrı/duyarlılık, ishal, kusma, ateş,iştahsızlık, uyku hali, huzursuz uyku, uygulama yerinde kabarıklık/şişme veya2.4 cm‘den büyük eritem, harekete bağlı ağrı/duyarlılık, 39ºC ‘den yüksek ateş,irritabilite görülebilir.

İlaç Etkileşimleri: Immünosüpresifajanlar (yüksek miktarda kortikosteroid, antimetabolit, alkile edici ajanlar vesitotoksik ajanlar) ile tedavi olmakta olan çocuklar aktif bağışıklamaya uygun cevap vermeyebilir. Tüm IMenjeksiyonlarda olduğu gibiPrevenarantikoagülan tedavisi gören çocuklara dikkatliuygulanmalıdır.

Doz Önerisi: Primerbağışıklama: İlk kez aşılanacak bebeğin aşıplanı, en az 1 ay aralıklı 3 aşılama şeklindedir. Rutin olarak olarak ilk aşı2. ayda yapılmalıdır, ancak 6.haftada da başlanabilir.Rapel: 2. yaşta (12-15 ay arası) 4. doz aşıyapılmalıdır. 7-11 aylık, daha önceden aşılanmamış bebekler yaklaşık 1 ay araile iki kez aşılanmalı ve 1. yaş gününün ardından 3. doz aşıları yapılmalıdır.İkinci ve üçüncü doz aşılar arasında en az 2 ay ara olmalıdır. Öncedenaşılanmamış 12-23 ay arasındaki çocuklar en az iki ay ara ile 2 kezaşılanmalıdır. 24 ay ile 9 yaş arasındaki, daha önceden aşılanmamış çocuklardatek doz aşı yeterlidir.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.