Havalar Isınmadan Siz Harekete Geçin

Havalar Isınmadan Siz Harekete Geçin

Her ne kadar yılın en soğuk günlerini yaşasak da yaza zayıf girmek isteyenler için harekete geçme zamanı geldi!

Her ne kadar yılın en soğuk günlerini yaşasak da yaza zayıf girmek isteyenler için harekete geçme zamanı geldi! Ameliyat sonrası toparlanma süreci göz önünde tutulduğunda vücut şekillendirme operasyonları için en ideal zaman, kış ayları…

Genç ve dinamik bir vücut yapısı hemen hemen herkesin hayali. Bu hayale kavuşmak ise imkansız değil. Gelişen tıbbi yöntemler, her geçen gün insanların bu hayalini çok daha ulaşılabilir kılıyor. Vücudun dış görüntüsünü bozan bölgesel yağ toplanmalarının yanı sıra karın bölgesi başta olmak üzere kollar ve uyluk iç kısımlarındaki sarkmaların giderilmesinde, çökmelerin doldurulmasında vücut şekillendirme ameliyatları kesin ve kalıcı çözümler üretiyor.

Vücut şekillendirme amacıyla en sık liposuction (yağ emme, yağ aldırma) ve karın germe ameliyatları yapılıyor. Yağların yapısı ve vücut şekli ameliyat yönteminin seçiminde önemli rol oynuyor. Her iki ameliyatın da iyileşme süreçleri göz önünde bulundurulduğunda zamanlamanın doğru yapılması önemli. Çünkü bu ameliyatların sonrasında ödemlerin geçmesi ve derinin tekrar sıkılaşması için 4-6 hafta korse kullanımı gerekiyor. Merkezi Estetik, Plastik ve Rekonstruktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Açıkel, kime hangi ameliyatın uygun olduğu ve operasyon zamanlaması hakkında bilgi veriyor.

Yanaktan Bacaklara Kadar Her Alanda Liposuction Etkili

Liposuction işlemi sırasında deri altında biriken bölgesel yağ fazlalıkları ince kanüller ve vakum yardımı ile çekiliyor. Her ne kadar bölgesel zayıflama amacıyla birçok alet ve yöntem kullanılmakta ise de en etkili ve kalıcı sonuçlar ‘liposuction’ sonrası görülüyor. Yanak, gıdı bölgesinden başlayıp bacaklara kadar tüm vücut kısımlarındaki yağ fazlalıklarının giderilmesinde etkili şekilde kullanılıyor. Yöntemin başarısını etkileyen faktörlerin başında deri yapısının kalitesi, estetik cerrahın deneyimi ve hastanın uyumu geliyor. Liposuction yapılan bölgedeki yağ hücre miktarı kalıcı olarak azaltıldığından kişi tekrar kilo alsa dahi eski orantısız haline dönmüyor.

Yılların Bıraktığı İzler Karın Germe İle Gideriliyor

Yıllar içerisinde sık kilo alıp verme ya da doğum nedeniyle karın kaslarında gevşeme ve deride sarkma oluşabiliyor. Bu gibi durumlarda karın germe ameliyatları gündeme geliyor. Bikini bölgesinden yapılan bir kesi ile karın derisi kaldırılıp, gevşemiş karın kasları sıkılaştırılıyor ve fazla deri çıkartılarak daha düz bir karın elde ediliyor. Deri fazlalığının sadece göbeğin alt kısımda olduğu olgularda ise mini karın germe ameliyatı yeterli oluyor.

Yağ Aldırmak Mı, Karın Germe Mi?

Karın ve bel bölgesinde istenmeyen görünümün düzeltilmesinde en sık liposuction ve karın germe operasyonları tercih ediliyor. Zaman zaman hastalar bu iki yöntem arasında kalabiliyor. Ancak hastanın şikayetlerini gören uzman bir hekim bu ayrımı rahatlıkla yapabiliyor. Kişideki sorunun niteliğine göre sadece liposuction, sadece karın germe veya her iki yöntem birlikte kullanılabiliyor. Hangi yöntemin daha uygun olduğu derideki sarkmanın, derialtında birikmiş olan yağ dokusunun ve karın kaslarındaki gevşemenin miktarına göre belirleniyor.

Vücut Yapısına Göre Yöntem Belirleniyor

Liposuction (yağ aldırma) özellikle karın ön duvarı derisinde fazla sarkma ve gevşeklik olmayan, deri esnekliğinin iyi olduğu ancak bölgesel olarak fazla yağın biriktiği hastalarda tercih ediliyor. Bu yöntemle cilt altındaki fazla yağ dokusu alınıyor ve karın derisinin büzülerek yeni duruma uyum sağlaması bekleniyor, karın kaslarına ve karın derisine doğrudan bir müdahale yapılmıyor. Karın germe yönteminin esasını ise gevşemiş olan karın ön duvarının sıkılaştırılması, fazla ve sarkık olan karın derisinin cerrahi olarak çıkartılması oluşturuyor. Birden fazla doğum yapma veya kısa sürelerde fazla kilo alma ve verme gibi nedenlerle karın ön duvarındaki karın kaslarının gevşediği ve karın içi organların dışarı doğru bombeleştiği kişilerde abdominoplasti ile karın kaslarının sıkılaştırılması daha doğru yaklaşım. Yine elastikiyetini kaybetmiş ve sarkmış fazla derinin söz konusu olduğu kişilerde ise abdominoplasti (karın germe) ameliyatı en ideal yöntem. Bikini bölgesindeki sarkmalar da aynı seansta yukarıya doğru asılarak düzeltilebiliyor.

İki Yöntem Birlikte de Uygulanabiliyor

Bazı kişilerde karın germe ameliyatı ile karın kasları sıkılaştırılıyor, fazla karın derisi çıkartılıyor ancak kalan karın derisi altında ve bel bölgelerinde fazla yağ birikimi de söz konusu. Böyle durumlarda karın germe ve liposuction birlikte uygulandığında daha ideal bir sonuç alınıyor.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...