Fındık Kalbe Faydalı

Fındık Kalbe Faydalı

Düzenli olarak haftada iki avuç fındık tüketenlerin ani kalp krizi sonucu ölüm risklerinin azaldığı ve kalp sağlığının desteklendiğini göstermiştir.

ABD’nin Boston kentindeki Brigham and Womens Hastanesi uzmanları, fındık, fıstık türü kuruyemişin sağlık açısından önemli olan doymamış yağ, magnezyum ve E vitamini içerdiğini hatırlattılar.

Haftada iki avuç veya daha fazla fındık, fıstık türü kuruyemiş tüketenlerde, ani kalp krizi sonucu ölüm riskinin azaldığı saptandı. Dr. Christina Albert ve arkadaşları, 1982 yılında başlattıkları araştırmada, 21 bin erkek doktoru denek olarak kullandılar. Yıllarca süren araştırma sonucunda, fındık, fıstık türü kuruyemişin, aniden meydana gelen ve genellikle ölüme yol açan kalp krizi riskini yüzde 47 oranında azalttığı ortaya çıktı.

Ayrıca kuruyemişin, koroner kalp hastalıkları sonucu ölüm riskini de yüzde 30 oranında düşürdüğü gözlendi. Araştırmanın sadece kalp hastalıkları ve kalp krizi sonucu ölümler üzerinde yapıldığı, kuruyemişin kalp hastalıkları üzerindeki etkisinin araştırma kapsamına alınmadığı bildirildi. Balık da yararlı Uzmanlar, kuruyemiş gibi balık tüketiminin de kalp sağlığında önemli rol oynadığını, Akdeniz diyeti dolarak anılan beslenme şeklini tercih edenlerin kalp hastalıklarına yakalanma ihtimalinin daha düşük olduğunu açıkladılar.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...