Kalbiniz İçin Fazla Kilolardan Kurtulun

Kalbiniz İçin Fazla Kilolardan Kurtulun

Yapılan araştırmalar kilolu olmanın kalp sağlığını olumsuz etkilediğini göstermektedir. Sizde kalp ve vücut sağlığınız için fazla kilolarınızdan kurtulun.

Aşırı Olmasa Bile Her Fazla Kilo Tehlike Oluşturuyor

Fazla kiloların kalp yetersizliğine neden olduğu yeni bir araştırma ile bir kez daha saptandı. Erken yaşta şişmanlık kader değil ABD’de Framingham Kalp Araştırması adı altında Massachusetts eyaletinde yapılan çalışmada, fazla kiloların kadınlarda kalp yetersizliği riskini iki kat artırdığı ortaya çıktı. Erkeklerde ise bu oranın biraz daha az olduğu gözlendi. Dr. Satish Kanchaiah, aşırı olmasa bile her fazla kilonun tehlike oluşturduğunu söyledi. Vücuttaki yağ oranının her bir puan artmasının, kadında yüzde 7, erkekte ise yüzde 5 oranında kalp yetersizliği riskini artırdığı belirtildi.

Risk İki Misline Çıkıyor

Daha önceki araştırmalarda fazla kiloların kalp yetersizliğini artırabildiğinin saptandığını ifade eden uzmanlar, yeni araştırmanın, fazla kiloların kalp yetersizliği riski üzerinde çok daha etkili olduğunu ortaya koyduğuna işaret ettiler. Fazla kilolu kadınlarda normal kilolu kadınlara göre kalp yetersizliğinin iki kat arttığı belirlenirken, fazla kilolu erkeklerde ise normal kilolu erkeklere göre kalp yetersizliği riski oranı yüzde 90 daha fazla bulundu.

New England Journal of Medicine adlı dergide yer alan araştırma raporunda, erkeklerdeki kalp yetersizliği vakalarının yüzde 11’inin, kadınlardaki kalp yetersizliği vakalarının ise yüzde 14'ünün fazla kilodan kaynaklandığı açıklandı.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...