Pancar Süper Besin Mi

Pancar Süper Besin Mi

Besin değeri yönünden bakıldığında düşük kalorili olmasının yanı sıra folik asit ve magnezyum açısından iyi bir kaynaktır.

Pancar yenilebilen kökleri ve yaprakları için yetiştirilen bir bitkidir. Genellikle koyu kırmızı renkte olur ancak altın, beyaz, çizgili kırmızı ve beyaz türleri ile karşılaşılabilmektedir.

Besin değeri yönünden bakıldığında düşük kalorili olmasının yanı sıra folik asit ve magnezyum açısından iyi bir kaynaktır. Ayrıca betalain gibi sağlığa olumlu katkıları olduğu düşünülen bazı fitokimyasalları da içermektedir. Pancarın sağlık açısından olumlu etkileri

Tansiyon Düşürücü Etki

Yapılan araştırmalar pancarın kendisini yemenin veya suyunu içmenin yüksek tansiyonu olan bireylere faydalı olduğunu göstermektedir. Bu etkinin içerisinde yer alan nitrattan kaynaklandığı düşünülmektedir. Nitrat kan damarlarının genişlemesine yardımcı olarak kan basıncının düşmesine yardımcı olur.

Yeni yapılan bir çalışmada 68 hasta iki gruba bölünerek 4 hafta boyunca bir gruba her gün 250 ml pancar suyu verilirken diğer gruba plasebo (nitrit içermeyen) bir içecek verilmiş. Çalışma sonucunda pancar suyu içen bireylerin tansiyonlarında ortalama 7.7/2.4 mm Hg düşüş olduğu görülmüştür. Bunun da nitrat kaynaklı olduğu sonucuna varılmış ve tansiyon kontrolünde diyetle böyle bir desteğin olumlu etki yaratabileceği belirtilmiştir. 

Sporcularda Egzersiz Performansında İyileşme

Son yıllarda yapılan çalışmalarda pancar suyu içerisindeki nitratın kan akımını arttırarak egzersiz boyunca kasların oksijeni almasını kolaylaştırarak egzersiz toleransını arttırdığı gösterilmektedir. Dolayısıyla da sporcunun performansını geliştirici yönde bir etki sağladığı düşünülmektedir.

Bununla ilişkili bir çalışmada 10 sağlıklı bireye farklı zamanlarda 70, 140 280 ml pancar suyu vererek ya da hiçbir şey vermeyerek planlı bir egzersizden 2,5 saat sonra kan nitrat düzeyleri ve oksijen kullanımı ölçüldüğünde 70 ml’de bir etki görülmezken 140 ve 280 ml’de benzer etkiler görüldüğü ve bunun egzersiz toleransını arttırarak performansa olumlu etkide bulunduğu sonucuna varılmıştır. 

Pancar Tüketiminde Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

Diyetle birlikte yüksek düzeyde alınan nitrat bazı ilaçlarla etkileşime girebilmektedir. Bir çeşit kalp hastalığı olan anjina tedavisinde kullanılan organik nitrat ve nitrit içeren ilaçların etkinliği diyetle yüksek miktarda nitrat alınması durumunda azalmaktadır. Yine erektil disfonksiyon tedavisinde kullanılan PDE-5 inhibitörü olarak adlandırılan ilaçların etkinliği de benzer şekilde azalmaktadır.

Pancar tüketiminin bir başka yan etkisi de idrarın renginin kırmızıya dönmesidir. Ancak bu durumun bir zararı yoktur; o nedenle korkulmasına da gerek yoktur.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...