Yeni Yılda Sağlıklı Bir Kalp İçin İç Dünyanızla Barışın

Yeni Yılda Sağlıklı Bir Kalp İçin İç Dünyanızla Barışın

2012 yılının son gününe kadar kalbinizi üzecek neler yaptıysanız, onları geride bırakın. Sigara, alkol, fazla kilolar, hareketsizlik, stres, öfke nöbetleri...

2012 yılının son gününe kadar kalbinizi üzecek neler yaptıysanız, onları geride bırakın. Sigara, alkol, fazla kilolar, hareketsizlik, stres, öfke nöbetleri... Yeni yılda kalbinizi yoran tüm bu olumsuzlukları hayatınızdan çıkararak, sağlıklı yaşamak ve kalbinizi yenilemek elinizde.

Sigarayı Bırakın

Sigaranın zararlı etkisi, kadınlarda erkeklere göre daha fazladır. Sigara kadınlarda, östrojeni parçalayarak erken menopoz riskinin yanında; kalp ve akciğer sağlığını da olumsuz etkilediği için mutlaka bırakılmalıdır. Sigara içen kadın hastaların kalp ameliyatları sonrası iyileşme süreleri de uzamaktadır.

Yürüyün

Yeni yılda hareket alışkanlıklarınızı değiştirin. Asansör yerine merdiven kullanın. Otobüse bindiyseniz, inmeniz gereken yerden bir durak önce inip yürüyün. Eviniz işinize yakın mesafedeyse aracınızı kullanmayın. Haftada en az üç kez bir saat yürüyün. Temponuz, 5 kilometreyi 45 dakikada katedecek şekilde olsun. Soğuk havalarda kalp sağlığınız için; evde koşu bandı ya da büyük alışveriş merkezlerinde tempolu yürüyüşü tercih edin.

Kalbinizi Test Ettirin

40 yaş üzerinde iseniz ve daha önce kalbiniz için herhangi bir test yaptırmadıysanız, EKO ile kalbinizin durumunu ekrandan izleyerek kalbinizle tanışın. Efor testi yaptırarak kalbinizin performansını kontrol ettirin. Yeni yılda; Total kolesterol, HDL (iyi huylu kolesterol), LDL (kötü huylu kolesterol), trigliserid

ve kan şekeri ölçümünüzü yaptırın. Ayrıca tansiyonunuzu da düzenli olarak ölçtürün. Bunları her yıl tekrarlayın. Aile geçmişinizde kalp hastası varsa, şişmansanız, diyabet veya yüksek tansiyon hastasıysanız, sigara kullanıyorsanız tüm bu tetkikleri 30 yaşından itibaren yaptırmalısınız.

Kalbiniz İçin Meditasyon Yapın

2013 yılında sizi üzen olaylardan kurtulun. Barışçı, uzlaşmacı, huzurlu ve stressiz bir yaşam tarzına başlangıç için yılın birinci gününü saptayın. Kendi dünyanızla barışın. Evliyseniz, eşinizle daha uyumlu olmaya çalışın. Anne babaysanız, çocuklarınızla daha ılımlı ve uzlaşmacı bir iletişim kurun. Çok çabuk karar veren, hızlı hızlı konuşan, merdivenleri birkaç basamak birden çıkmaya çalışan, çabuk yemek yiyen, sabırsız biriyseniz (yani A tipi kişilik iseniz) yavaşlayın. Yeni yılda işinizde hiçbir zaman, beceri ve olanaklarınızın üst sınırını zorlamayın.

İşinizi Sevin

Bir işin size kazandıracağı şeyin yalnızca para olmadığını; aynı zamanda bilgi, gelişim ve mutluluk da getirmesi •gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. İş ortamının sizin için mümkün olduğu kadar keyifli hale gelmesi için; kontrolsüz hırs ve rekabet duygusundan uzak durun. Hırsınızı,

kendinizi geliştirmek ve çalıştığınız şirkete yararlı olmak için kullanın. Çalışma masanızı, aşırı kafein tüketimi için kullanmayın. Ofis egzersizleri yapın ve iş ortamında da hareketsiz yaşamdan uzak durun. Ofisinizde kimsenin sigara içmesine izin vermeyin. Ofiste öğlen yemeklerinde ekip olarak herkesin sağlıklı beslenmesi içi gayret sarf edin. Herkes sağlıklı beslenirke bir kişinin bile sağlıksız beslenmesinin tüm dengeleri bozacağın bilin.

Hayatın Sevin

Yeni yıl sizin için "aşk ve sevgi" yılı olsun. 2013 te öncelikle; eşinize, ailenize, işinize ve ülkenize aşık olun. Çünkü aşık olmak endorfin hormonu salgılanmasını sağlar ve kalbe iyi gelir. Endorfin, zevk ve mutluluk veren bir hormondur. İyi bir aşk hayatı, kalp sağlığı için çok gereklidir. Mutlu yaşayabilmek için sağlıklı bir aşk hayatına ihtiyaç vardır. Düzenli bir aşk hayatı olan insanların yaşadıkları ortama katkısının artacağı da kesindir. Aşık olanlarda beyin tarafından salgılanani "Feniletilamin" heyecan vererek yaşadıklarımızdan keyif almamızı sağlar.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...