Bu Testle 13 Kanser Teşhisi Yapılacak

Bu Testle 13 Kanser Teşhisi Yapılacak

Çalışmaları devam eden kan testi ile, çok basit bir uygulama sonucunda 13 farklı kanser teşhis edilecek.

65.000 hastanın verileri üzerinde Japonya enerji ve Sanayi Teknolojileri Geliştirme Kurumu (NEDO)nun yaptığı proje başarılı olursa, 5 yıl içinde basit bir kan testiyle 13 kanser türü belirlenebilecek. Ayrıca Alzheimer gibi nörodejeneratif hastalıklar saptanabilecek.

İki Japon şirketi, bu hastaların kanında, arttığında kansere işaret eden microARN moleküllerini inceleyecek. NEDO'nun Başkanı Tomomitsu Hotta, bu moleküllerin 2 bin 500'den fazla çeşidinin vücutta bulunduğunu ve bunların farklı kanser türlerinin belirlenmesine ışık tutabileceğini ayrıca bunun mevcut yöntemlerden çok daha hızlı olduğunu vurguladı. Tomomitsu Hott, testin geliştirilmesi halinde yaşam süresinin yıllarca uzatılabileceğine ve bunun Japon endüstrilerinin gelişimine de katkıda bulunacağına dikkati çekti.

Testin mide, akciğer, karaciğer, yemek borusu, meme, pankreas, kolon, yumurtalık, safra yolu, prostat, mesane kanserleri ile 2 tür beyin kanserinin teşhisini sağlaması planlanıyor. 57 milyon avroluk proje kapsamında üzerinde çalışılan test sayesinde Alzheimer gibi hastalıkların da belirlenmesi öngörülüyor.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...