Kalıtsal Değişim Kanser Riskini Artırıyor

Kalıtsal Değişim Kanser Riskini Artırıyor

Ancak her kanser kalıtsal değil; bir kanserin kalıtsal olabilmesi için kanseri yaratan mutasyonun üreme hücrelerinde oluşması gerekiyor.

Genetik Testler Sayesinde Kanser Riski Değerlendirmesi Mümkün!

Kanser genetik ve çevresel etmenlerin bir bileşkesi olarak ortaya çıkıyor. Ancak her kanser kalıtsal değil; bir kanserin kalıtsal olabilmesi için kanseri yaratan mutasyonun üreme hücrelerinde oluşması gerekiyor.

Uzm. Dr. Gülay Özgön, kanserin genetik ve çevresel etmenlerin bir bileşkesi olarak ortaya çıktığını ancak genetik değişikliklerle oluştukları halde her kanserin kalıtsal olmadığını, bir kanserin kalıtsal olabilmesi için kanseri yaratan mutasyonun üreme hücrelerinde de oluşması gerektiğini belirtiyor. Uzm. Dr. Özgön, yapılacak genetik testlerle bazı kanser türleri için yüksek risk grubundaki bireylerin belirlenebildiğini ifade ediyor.

Uzm. Dr. Gülay Özgön bazı kolon, meme, yumurtalık ve tiroid kanserlerinin ailesel kanser olduğunu belirterek meme kanserinin yaklaşık yüzde 7'sinin ve yumurtalık kanserinin yüzde 10'unun anne veya babadan mutasyonun geçişiyle olduğunu belirtiyor. Özgön, kalıtsal meme ve yumurtalık kanserlerinin yüzde 84'ünün mutasyona uğramış BRCA1 ve BRCA2 genlerinin kalıtımı ile oluştuğunu dile getirerek “Genel popülasyonda kadınların 50 yaşından önce meme kanseri gelişme riski yüzde 2. Ancak, BRCA1 veya BRCA2 mutasyonu olan kadınlarda 50 yaşına gelmeden bu kanserin gelişme olasılığı yüzde 33-50 arasında.” dedi.

BRCA1 veya BRCA2 mutasyonu taşıyan bir kadının ikinci kez meme kanserini geliştirme riskinin yüksek olduğunu belirten Uzm. Dr. Özgön, bu gen mutasyonlarına erkeklerde de rastlandığını, bu mutasyona sahip erkeklerde de kanser riskinin belirgin bir ölçüde arttığını dile getiriyor. Çalışmalara göre, her 500 kişiden biri BRCA1 veya BRCA2 genlerinden birinde mutasyon taşıyor ve bu mutasyonlar meme kanseri riskinin yanı sıra yumurtalık ve kolorektal kanser ile melanoma riskini de artırıyor.

Kalıtsal Meme ve Yumurtalık Kanser Sendromlarında Tehlike Sinyalleri

  • 50 yaşından önce meme kanseri
  • Herhangi bir yaşta yumurtalık kanseri
  • Erkekte herhangi bir yaşta meme kanseri
  • Birçok primer kanser
  • BRCA mutasyon taşıyıcısı bir akraba

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...