Babanın Davranışı Çocuğu Etkiler mi?

Babanın Davranışı Çocuğu Etkiler mi?

Çocuk gelişiminde her ne kadar anne ön planda gibi görünse de, ailede ‘’baba’’ kavramının önemi tartışılmaz bir gerçektir.

Babanın Davranışları Çocuğun Geleceğini Belirliyor!

Çocuk gelişiminde her ne kadar anne ön planda gibi görünse de, ailede ‘’baba’’ kavramının önemi tartışılmaz bir gerçektir. Bir çocuğun yetişkinlik dönemindeki davranışlarını etkileyen baba-çocuk ilişkisinin altın kurallarını 19 Haziran Babalar Günü dolayısıyla Uzman Dr. Mehmet Yavuz anlatıyor...

Bir çocuğun hayatında anne ve babanın rolleri farklıdır ve hiçbiri diğerinin rolünü üstlenemez. Günümüzde korkulan ve akşam eve geldiğinde çocuğu azarlayacağı düşünülen ‘’baba’’ modelinin yavaş yavaş yok olduğunu söyleyen Dr. Mehmet Yavuz, ebeveynlerin çocuk yetiştirme konusunda artık daha bilinçli olduklarını belirtiyor.

Babalar Artık Daha Anlayışlı...

Geleneksel ailelerde baba dendiğinde akla çalışıp para kazanan ve evin ihtiyaçlarını karşılayan, otoriter, akşam işten eve geldiğinde rahatsız edilmemesi gereken bir model gelebilir. Ancak günümüzde, özellikle annenin de çalıştığı ailelerde artık ‘’baba’’ rolü ciddi bir değişime uğradı. Eski sert ve sinirli babalar yerini anlayışlı, çocuğuyla ilgilenen, sorunları çözmede etkili, tatlı-sert bir ‘’erkek’’ modeline bıraktı.

İyi Bir Baba Olmanın Yolu Sabır ve Tecrübeden Geçiyor!

Bebeklerin ilk yaşlarında anneye olan ilgi ve bağlılığının ikinci yaştan itibaren babaya yönlendiğini belirten Dr. Yavuz, baba-çocuk ilişkisinde doğru iletişimin fiziksel temas ve birlikte verimli vakit geçirmek olduğunun altını çiziyor. Hiç kimsenin ‘’iyi bir baba’’ olarak doğmadığını söyleyen Yavuz, baba olmanın sevgi, tecrübe, sabır ve bilgi edinmeyle gerçekleşeceğini vurguluyor.

Baba, Çocuk İçin En Önemli Güven Kaynağı...

Baba; çocuğun çevresindeki en önemli modeldir. Erkek ve kız çocuklarına göre farklılık gösterebilen baba-çocuk ilişkisinde en önemli nokta çocukluk döneminde babaya duyulan güvenin, çocuğun yetişkinlik döneminde ciddi bir rol oynamasıdır. Bunun bilincinde olan ebeveynlerin her hareketlerini çocuğun geleceğine bir yatırım olarak düşündüğünü belirten Dr. Yavuz, yapılan araştırmalarda erkek çocuğa sahip babaların, çocuğuyla daha ilgili olduğunu vurguladı. Erkek çocuğun babayla ortak ilgi alanlarının daha çok olduğunu sözlerine ekleyen Dr. Yavuz, kız çocukları için de babanın eşsiz bir güven kaynağı olduğunun altını çizdi.

İyi bir baba modeli, hem çocuğun gelişimini hızlandırır hem de babanın özgüvenini artırır. Sağlıklı baba-çocuk ilişkisi olan ailelerde babasından sevgi ve ilgi gören çocuk hem sosyal hayatında hem de okul hayatında başarılı olur, el becerilerini baba desteğiyle geliştirir.

Cinsel Kimliğini Baba Sayesinde Kazanıyor

Bir çocuğun tanıdığı ilk ‘’erkek’’ modelinin baba olduğunu belirten Dr. Yavuz, özellikle erkek çocukların cinsel kimliğini babadan modellediğini, kız çocukların da karşı cinsi tanıması ve güvenmesi anlamında babadan etkilendiğini vurguladı.

Baba-çocuk ilişkisinde çocuğun zihninde oluşacak ‘’iyi baba’’ kavramına annenin desteğinin kaçınılmaz olduğunu belirten Dr. Yavuz, anne-baba arasındaki ilişkinin çocuğu büyük ölçüde etkilediğini belirtiyor. Annenin babayı azarlaması ve aşağılaması, ev işlerinde babanın daha aktif olması gibi durumlarda çocuğun babaya olan güveni azalıyor ve çocuk kimlik karmaşası yaşıyor. Bu nedenle annenin, çocuğa ‘’baba’’ kavramını doğru bir şekilde tanımlaması, davranışlarında da çelişkiye düşmemesi çocuğun ruhsal sağlığı için son derece önemlidir.

Baba-Çocuk İlişkisinde Bunlara Dikkat!

  • Çocuğa sevgi, ilgi göstermeli ve zaman ayırmalıdır.
  • Bebeğin sağlığı, beslenmesi, temizliği gibi ihtiyaçlarını karşılaması önemlidir. Bu ilişki daha gelecekteki sağlıklı ilişkinin önemli bir parçasıdır.
  • Çocuğu olduğu gibi kabul etmeli, başkalarıyla kıyaslamamalıdır.
  • Çocuğun çabalarını, olumlu davranışlarını desteklemeli, başarısızlıkları karşısında sabırlı, sakin ve yapıcı olmalıdır.
  • Tüm davranışlarıyla çocuğa iyi bir model olmalıdır.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...