Kist Hidatik Hastalığı Nedir?

Kist Hidatik Hastalığı Nedir?

Parazit yerleştiği organda büyüdükçe çevre dokulara ve hayati organlarda bası yaparak hayatı tehdit eden belirti ve bulgulara yol açabilir.

Kist Hidatik Hastalığı Cerrahi Tedavi Gerektirir Mi ?

Kist Hidatik hastalığı, Ekinococcus Granülozis denilen parazitin kedi köpek gibi hayvanların bağırsağında olgunlaştıktan sonra bu parazitin yumurtaları hayvanların dışkısı ile dışarı atılır. Bu hayvanların tüylerine veya çimenlere bulaşan yumurtaların insanlara ağız yoluyla bulaşması sonucu hastalık husule gelir. Bağırsağı geçerek karaciğere gelen larvalar karaciğere yerleşir. Eğer karaciğeri geçebilirse sistemik yolla vücudun her yerine gidip oralarda yerleşerek büyümeye başlar. Yılda 1-2 cm büyüyerek yıllar içerisinde büyük çaplara ulaşabilirler.

Parazit yerleştiği organda büyüdükçe çevre dokulara ve hayati organlarda bası yaparak hayatı tehdit eden belirti ve bulgulara yol açabilir. Kist sıvısı oldukça alerjik olup kana karışması durumunda ani ölümlere yol açabileceği gibi, karın boşluğu, göğüs boşluğu, safra yolları gibi yerlere açıldığında 1 cc de 350 adet yeni kist üretecek kadar üretkenliğe sahiptir. Sağ üst kadran ağrıları , sarılık, kaşıntı ve döküntü ile kendini gösteren cilt lezyonlarına yol açabilir. Akciğerlerde yerleştiğinde öksürük yapabilir.

Kist hidatik hastalığının cerrahi yolla tedavisi %8'e varan ölüm riski, %25 kistin yeniden üremesi , enfeksiyon oranları ve hastanede kalım sürelerinin uzun olması nedeniyle terk edilmeye başlamıştır. Cerrahi tedaviler yalnızca komplike olmuş kist hastalarında uygulanmaktadır. Buna karşılık, perkütan yöntemler (PAIR veya ÖRMECİ yöntemi) kist hidatik tedavisinde gayet başarılı olarak kullanılmaktadır. Kist Hidatik bugün için ameliyatsız,ayaktan , ultrason eşliğinde , yalnızca beş dakikalık süre içerisinde, kist içerisine kistin ölümüne yol açan ilaçların zerkedilmesiyle acısız ve ağrısız olarak tedavi edilebilir.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...