Kemik Erimesine Karşı Egzersiz

Kemik Erimesine Karşı Egzersiz

Uzmanlara göre egzersiz, kemiklerin zayıflayarak kolay kırılabilir hale geldiği osteoporozdan korunmayı sağlamakla kalmıyor...

Uzmanlara göre egzersiz, kemiklerin zayıflayarak kolay kırılabilir hale geldiği osteoporozdan korunmayı sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda tedavi döneminde de yardımcı oluyor. 

Ankara Üniversitesi (A.Ü) Tıp Fakültesi Spor Hekimliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Emin Ergen, osteoporozun bir kemik hastalığı olduğunu ve kemiklerin kırılgan hale gelmesiyle kendini gösterdiğini belirterek, 

''Osteoporoz, kemiklerin içindeki kalsiyum miktarının azalmasıdır. Bu miktar ya yeteri kadar kalsiyum almamaya ya da hareketsizliğe bağlıdır. Kemikler üzerlerinde yeterli baskıyı, vücut ağırlığını sık sık hissetmezlerse kalsiyum depolayamazlar'' dedi. 

Hastalığın genellikle orta yaş üzeri ve ileri yaşlarda görüldüğünü anlatan Ergen, ''Bayanlarda 50, 55 ve 60'lı yaşlarda, daha çok da menopoz sonrası ortaya çıkar. Ayrıca yeteri kadar kalsiyum almayan ve hareketsiz olan genç bayanlarda da ortaya çıkabilir. Bu sadece bir bayan hastalığı değil. Her 2 bayandan birinde osteoporoz riski bulunuyor. Yine hareketsizlik ve yeteri kadar kalsiyum almama durumunda her 3 erkekten biri de osteoporoz riski taşıyor'' diye konuştu.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...