Sigarayı Bırakmanız İçin Yeni Nedenler

Sigarayı Bırakmanız İçin Yeni Nedenler

Kadınlarda daha fazla sağlık problemine yol açtığını belirten doktorlar, geçirilen ilk kalp krizinin ölüme neden olma ihtimalinin yüksek olduğunu açıkladılar.

Sigara içmenin kadınlarda daha fazla sağlık problemine yol açtığını belirten doktorlar, geçirilen ilk kalp krizinin ölüme neden olma ihtimalinin yüksek olduğunu açıkladılar. 

Hindistan'da Escorts Kalp Enstitisü ve Araştırma Merkezi'nden araştırmacılar, sigara içen kadınlar arasında bir dizi kalp krizi meydana geldiğini doğruladılar. Kadınların damarlarının erkeklerden daha küçük olmasından dolayı kadınlar arasında kalp hastalıklarının görüldüğünü söyleyen araştırmacılar, hatta ilk kez kalp krizi geçiren bir kadında ani ölüm meydana gelebileceğini kaydettiler. 

Metro Hastanesi ve Kalp Enstitüsü'ndeki uzmanlar ise kadın içiciler arasındaki kalp komplikasyonu riskinin erkek içicilerden iki kat daha fazla olduğunu belirterek, genç yaşta sigara içmeye başlayan bir kadının kalp sorunlarıyla karşılaşma riskinin daha büyük olduğunu açıkladılar. Hamileliği süresince sigara içmeye devam eden kadınların bebeklerinde ani bebek ölümü ile ilerleyen yıllarda çocukta öğrenme bozukluğu ve dikkat eksikliği gibi sorunlar görüldüğü de vurgulanıyor. 

Dünya Sağlık Örgütü'nün çalışmasına göre, Hindistan'da 10 kadından biri sigara içiyor ya da tütün çiğniyor. Raporda, gelişmekte olan ülkelerdeki kadınların yüzde 70'inin sigara içtiği tahmin edildiği açıklanıyor.

Çalışmada, Kadınlarda Sigara İçmenin Yarattığı Zararlı Etkiler Şöyle Belirtiliyor: 

  • Sigara, kalp hastalığı ve felç riskini artırıyor.
  • Sigara, erken doğuma, düşük ağırlıklı bebeğe, düşüklere ve yeni doğan ölümlerine yol açıyor.
  • Sigara içen kadınların çocuklarında, daha fazla soğukalgınlığı, kulak ağrısı, solunum problemleri ve hastalıklar görülüyor.
  • Sigara, doğurganlığı etkiliyor.
  • Sigara içen kadınlar, osteoporozdan(kemik erimesi) daha fazla etkileniyor.
  • Sigara, kadınlarda erkeklerden daha fazla soluma sorununa neden oluyor.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...